sa ich situácia výraznejšie nezmenila. Ich zriaďovateľ, Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa preto odhodlal ku krajnému riešeniu. S výnimkou levočskej nemocnice, ktorá nemá vysporiadaný majetok, ich ponúkol na ekonomický prenájom. Celý proces je síce stále otvorený, ale seriózny záujem o celú sieť nemocníc v kraji zatiaľ prejavila len humenská spoločnosť M.V. Medicínske centrum, spol. s.r.o. Faktom však je a potvrdil nám to aj vedúci odboru zdravotníctva na Úrade Prešovského samosprávneho kraja Andrej Bega, že zatiaľ nie je jasný model, alebo forma nájomného vzťahu medzi PSK a spomínanou spoločnosťou, ani konkrétne zmluvné podmienky. O nich by sa malo rokovať v polovici novembra konkrétnejšie.
Medzičasom vo verejnosti zarezonovala informácia, že rakúska spoločnosť Futurelab, a.s., plánuje kapitálový vstup do siete verejných zdravotníckych zariadení na Slovensku. Z toho dôvodu založila dcérsku spoločnosť Futurelab Slovensko, a.s., prostredníctvom ktorej sa plánuje zapojiť do transformácie. Spoločnosť chce v spolupráci s domácimi subjektami vytvoriť na Slovensku modernú sieť privátnych nemocničných a ambulantných zariadení, pričom sa bude sústreďovať predovšetkým na investície do vysokošpecializovaných laboratórií.
Prvým projektom je práve transformácia verejných nemocníc v Prešovskom kraji, na ktorom spolupracuje so spomínanou spoločnosťou M. V. Medicínske centrum. V prípade úspešného ukončenia tohto procesu a schválenia nájomných zmlúv zastupiteľstvom PSK predpokladá spoločnosť prebratie správy v nemocniciach od januára 2005. Podľa vyjadrenia predsedu predstavenstva Futurelab Slovensko Milana Vahoviča, je spoločnosť pripravená investovať viac ako 10 miliónov eur. Nevylúčil, že v prípade potreby by mohla byť suma aj vyššia. Mimochodom, Futurelab je v súčasnosti najväčším prevádzkovateľom medicínskych laboratórií v Rakúsku a významne participuje aj na trhoch v Maďarsku a v Českej republike.
V hre je však ešte rozhodnutie zastupiteľstva PSK. "S nami rakúsky investor nerokoval, ale humenská spoločnosť nás informovala o ich záujme investovať. Takých zahraničných spoločností je viac. Asi päť-šesť, ale ich kontakty sú len sprostredkované," dodal v tej súvislosti A. Bega.
Na druhej strane zahraničné spoločnosti čakajú na schválenie nových legislatívnych noriem zo strany NR SR. Mnohé zrejme závisí od toho, či Sociálna poisťovňa uplatní svoje "generálne pardon" na penále aj voči nemocniciam. Na budúci rok už odpustenie penále nebude možné a pravda je, že mnohé tohtoročné exekúcie voči zdravotníckym zariadeniam uplatnila práve Sociálna poisťovňa. Na druhej strane je tu návrh ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, aby sa exekúcie voči nemocniciam s poliklinikou odložili, alebo aby sa tento rok neuplatňovali. Takéto štátne garancie by dlhy v zdravotníckych zariadeniach v správe vyšších územných celkov posunuli do inej roviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš