Vyššie dane z nehnuteľností richtár Kipikaša považuje za ranu pod pás, lebo občania majú už teraz existenčné problémy
Medzany - Jozef Kipikaša pevne sedí na richtárskom stolci už štvrté volebné obdobie. Prežil všetky zmeny a hoci ich nebolo málo, zdá sa, že so všetkými si poradil s patričnou dávkou tvrdohlavosti. Vari aj preto v obci funguje materská aj základná škola, stojí v nej 38 nových nájomných bytov, pri obecnom úrade funguje stavebná firma, ktorá zamestnáva sociálkárov na malé obecné služby. Dovedna ich je 120 a polovica dokonca zo susednej obce.
V záujme rozrastania dediny je pripravených 260 stavebných pozemkov, o ktoré prejavujú záujem stále noví ľudia. Niet divu. Pozemky sú napojené na elektrinu z 80 percent a aj panelové prístupové cesty sú takmer dokončené. V obecnom pláne je ešte napojenie vodovodu na vlastný zdroj do všetkých častí obce, stavba novej materskej školy, rekonštrukcia obecného úradu aj kultúrneho domu.
Zdalo by sa, že dedina funguje bez väčších problémov. Možno aj preto, že starosta Kipikaša sa nikdy nevzdáva bez boja, no tentoraz sme ho zastihli v menej odhodlanej nálade. "Pravdu povediac, to čo robia naši politici a vláda považujem za nesystémové a chaotické. Potvrdzuje sa to každý rok. Čo zákon, to novela, každá zmena prináša vzápätí ďalšiu. Jednoducho, je ťažké čokoľvek plánovať. Človek nikdy nevie, čo sa zmení o pol roka, o rok a niekedy aj za kratšiu dobu," reagoval na okraj svojich budúcich plánov. Stavbu novej materskej školy bude musieť finančne vykryť z obecných zdrojov. Podľa odhadov by šilo o 3,5 milióna korún a hoci vie, že veľa stavebných prác si dokážu urobiť svojpomocne cez obecnú stavebnú firmu, materiál je stále drahší. Pri súčasných zmenách, aj tých, ktoré samosprávy čakajú od budúceho roku, si už nie je istý, či sa im to podarí.
Napokon, aj nás zaujímalo, čo pre nich bude znamenať fiškálna decentralizácia a uplatnenie originálnych kompetencií aj vo vzťahu k materskej škole, keď už nedostanú od štátu normatív na dieťa v predškolskom zariadení, ale len v ZŠ. "Teraz máme v materskej škole cez 40 detí našich aj z okolia. No teraz už žiaľ nezáleží na počte detí. Dal som rodičom slovo, že škôlku udržíme. Upozornil som však, že budú musieť na jej prevádzku priplácať, lebo na budúci rok neutiahneme prevádzku, platy pracovníkov aj stravu. Po fiškálnej decentralizácii môžeme počítať tak s polovičkou skutočných nákladov. Obávam sa, že veľa obcí bez normatívov od štátu neudrží škôlky. Pre základné školy ešte bude platiť normatív na žiaka, ale ktovie dokedy..." dodal, narážajúc na nevyspytateľné zmeny, ktoré sa dejú každú chvíľu. Poznamenal, že očakával overenie normatívov v praxi a nie ich okliešťovanie sotva po roku. Nepáči sa mu, že všetky nepopulárne opatrenia v rezorte školstva ostali na pleciach samospráv a napriek stále avizovaným systémovým krokom ich akosi nevidia.
A čo mu ešte robí starosti? Vraj dane z nehnuteľností. "Ľudia už teraz majú existenčný problém. Podľa zákona by sme si mali vymáhať vyššie dane a naplniť obecnú kasu, ale ja to považujem za ranu pod pás. Dajme tomu, že by sme zdvihli daň o polovicu, ale ak občan už teraz na to nemá, tak potom budeme zvýšené poplatky vymáhať exekučne? Neviem si to ani predstaviť a je to nedobrý krok smerom ku samosprávam. Akoby štát od nich chcel, aby urobili všetku špinavú prácu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš