mestá Prešov a Veľký Šariš. Jeho cieľom je vybudovanie separovacieho dvora a skládky pre obe mestá. Názov získalo podľa lokality, kde sa má nachádzať. Podiel Veľkého Šariša v združení je 35 percent, čo je cifra, ktorá zahŕňa blokovacie právo. Za V. Šariš sa mal stať členom predstavenstva záujmového združenia Lapanč primátor Róbert Oros a poslanec Ján Kováč a členom dozornej rady prednosta mestského úradu Jozef Gaľan. Zastupiteľstvo tieto mená neschválilo, dôvody však neboli personálne, ale na dopracovanie bol vrátený celý materiál.
„To, že sme si zvolili lokalitu Lapanč, aby sme mohli s Prešovom riešiť odpadové hospodárstvo, je, myslím si, schodná cesta a dobrá perspektíva. K záujmovému združeniu miest Lapanč ale mám pár pripomienok," konštatoval zástupca primátora Štefan Hanigovský (na snímke), ktorý napokon uspel s návrhom na stiahnutie materiálu a predloženie na budúcom zasadnutí mestského parlamentu. Ako zdôraznil, voči personálnemu obsadeniu predstavenstva a dozornej rady nemá žiadne výhrady. Zato mal iné. „Chýba mi štúdia, aby sme vedeli, čo od tohto môžeme očakávať, koľko peňazí bude potrebné investovať a kedy sa vrátia."
Ďalej povedal, že vhodnejšou formou než je združenie miest, by bola akciová spoločnosť. „Nešime horúcou ihlou. Osobne si myslím, že je to dobrá investícia, ale bolo by dobré, kedy sme mali aspoň čiastkové ukazovatele. Preto dávam návrh na stiahnutie tohto bodu z rokovania," dôvodil viceprimátor.
„Štúdia je urobená, vo forme návrhu. Spracováva ju firma REP," reagoval primátor Róbert Oros. Výška investície na výstavbu triediaceho dvora dosiahne, ako konštatoval, výšku 40 miliónov. Z nej zaplatia mestá (združenie Lapanč) 5 percent sumy, podľa percentuálneho podielu. Na nej by sa V. Šariš mal podieľať aj pozemkami. Zvyšné prostriedky chce Lapanč získať zo štrukturálnych fondov EÚ. „Preto sme to urobili ako združenie miest spolu s Prešovom," vysvetľoval Oros.
Ako uviedol, v budúcnosti sa však dá uvažovať o akciovej spoločnosti ako o lepšej forme. „Do 15. 2. treba podať projekt na štrukturálne fondy," dodal primátor.
Združenie nemá vlastného zamestnanca, jeho činnosť majú zabezpečiť pracovníci prešovskej radnice. „Keď dnes povieme, že to schválime, je to v poriadku, ideme ďalej. Len chcem, aby sme boli opatrní," poznamenal Hanigovský.
Poslanci sa teda voľbou orgánov záujmového združenia Lapanč budú zaoberať na najbližšom zasadnutí. Vznik samotného združenia už schválili, rovnako tak Prešov, ktorého zastupiteľstvo začiatkom októbra schválilo vstup mesta do združenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš