ktorú im poskytuje volebný systém našich susedov - dať svoj hlas jednému z kandidátov na funkciu prezidenta aj mimo územia štátu.
"Volil som pozitívnu zmenu. Naša krajina si nezaslúži byť v izolácii. Bol by som rád, keby Európa siahala až po Ural. Nielen geograficky," hovorí akademický maliar Prokip Kolysnik.
So svojou slovenskou manželkou sa pred desiatimi rokmi presťahoval z obce Potašňa do Prešova. Usadil sa, učí na Prešovskej univerzite, má tu svojich priateľov, ale šancu spolurozhodovať o budúcom prezidentovi v jeho vlasti si nenechal ujsť.
"Mrzí ma, že väčšina Slovákov má o Ukrajine a Ukrajincoch veľmi zlú mienku. V našom východnom, pravoslávnom kontexte je osobnosť veľmi dôležitá, často v našej histórii jeden človek ovplyvnil chod dejín. Ale nemôžeme odsudzovať celú spoločnosť za chyby jednotlivca. Dal som hlas človeku, ktorému verím, že nedá svetu šancu negatívne vnímať celú krajinu a jej obyvateľov."
Prokip vyberá z vrecka svoj ukrajinský pas. "Už v ňom nemám miesto na pečiatky. Keď chcem so svojimi študentmi cestovať do Čiech, Poľska či Maďarska, musím si vybaviť víza. Radšej nikde necestujem. Aj o tom sú dnešné voľby."
Pred Generálnym konzulátom Ukrajiny na Plzenskej ulici stoja autá a autobusy zo Svidníka, Michaloviec, Popradu či z Banskej Bystrice. "Je nás asi tridsať. Ponúkli nám autobus, prečo by sme to nevyužili? Keby som si mala cestu platiť, asi by som neprišla. Je pekné, že generálny konzulát myslí na svojich ľudí a chce im pomôcť," hovorí dôchodkyňa, ktorá spolu s manželom žije v Košiciach.
"My sme volili Juščenka. Je nám sympatický, súhlasíme s jeho programom a orientáciou na Európu. Dúfame, že sme mu svojimi hlasmi pomohli," zdôverujú sa manželia Janickí.
Voliči si pred volebnou miestnosťou prezerajú portréty 24 kandidátov. Vo volebnej miestnosti za paravánom označia svojho kandidáta a vhodia do jednej z troch priehľadných urien z plastu. Doviezli ich z Ukrajiny. "Je to prvý krok k demokracii. Urny z nepriehľadného materiálu sa môžu zneužiť. Napríklad, že tam niekto dopredu vhodí hlasovacie lístky. Podvod je vylúčený," ukazuje na dve plomby a pečať zástupca predsedu volebnej komisie Peter Tokač.
V Prešove mohli voliť občania Ukrajiny, ktorí trvalo žijú, alebo majú prechodné bydlisko v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji. Ostatní museli merať cestu na veľvyslanectvo do Bratislavy. každému registrovanému občanovi s volebným právom poslali pozvánku. V prešovskom zozname majú 1 150 voličov. Do tretej popoludní prišlo voliť okolo 150.
Výsledky prešovského hlasovania sme sa nedozvedeli. Všetky informácie môže podľa členov komisie poskytnúť len ústredná volebná komisia v Kyjeve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš