Významnú mieru pri tom zohráva nedostatok pracovných príležitostí a vysoká nezamestnanosť. Služba v OS ponúka istú stabilitu. OS vedú aj mediálnu a letákovú kampaň na získanie profesionálnych vojakov. A tak profesionalizáciu armády možno chápať ako určitý fenomén na trhu práce.
Jeden zo sloganov kampane hovorí: „Náročné povolanie profesionálneho vojaka je deklaráciou morálnej sily a psychickej vyspelosti jednotlivca, ktorý svoje povolanie vníma predovšetkým ako poslanie."
Navštívili sme preto Regrutačné stredisko (RS) v Prešove (nachádzajú sa v každom krajskom meste), aby sme zistili, kto sa do OS hlási a čo regrutantov najviac zaujíma.
„Najviac ich zaujímajú informácie týkajúce sa platu a sociálneho zabezpečenia. Väčšinou k nám prichádzajú ľudia, ktorí sú už rozhodnutí a chcú si podať žiadosť o prijatie do služobného pomeru. Priemerný vek uchádzačov je 25 rokov," povedal náčelník regrutačného strediska Norbert Hrib (na snímke).
Vysokoškolské vzdelanie z nich má 4,2 percenta, takmer 70 percent má maturitu a zvyšok má stredoškolské vzdelanie bez maturity. Maturita však nie je podmienkou pre vstup do ozbrojených síl. Z radov nezamestnaných je to 46,2 percenta. „Viac ako polovica je zamestnaných. Z toho vyplýva, že hľadajú niečo lepšie. Takže asi až také zlé to s ozbrojenými silami nebude či už z platového hľadiska, ale aj z perspektívy kariérneho rastu."
Podľa kapitána Hriba najnižší hrubý príjem v OZ je 10-tisíc korún, ktorý dostane vojak s prvou platovou triedou. Čatár má zhruba o štyritisíc viac. „Nárast závisí od hodnosti a funkcie. V budúcnosti po schválení zákona v Národnej rade SR by už plat profesionála nemal závisieť od funkcie, ale iba od dosiahnutej hodnosti a odslúžených rokov."
Každý záujemca o profesionálnu službu, ktorý nemá za sebou základnú vojenskú službu, musí absolvovať 9-týždňový základný výcvik v Martine. Potom nastupuje k vojenskému útvaru. „Keďže ešte vo svojej odbornosti nie je doma, musí absolvovať vstupný odborný výcvik od 9 do 16 týždňov už ako profesionál. Odborné výcvikové školy sú v Košiciach, Martine a Mokradi."
Zaujímalo nás, do akej miery si môže vybrať vojak svoje zameranie a pôsobisko. „Prakticky je to ako v civile. Keď sa niekto vyučí za strojára, snaží sa uplatniť v tejto oblasti. U nás je to podobne. Špecialisti na elektrotechniku sa zameriavajú na letectvo a protivzdušnú obranu. Tam ich potrebujeme najviac. Strojnícke odbornosti sú vhodné pre pozemné vojsko."
RS v Prešove eviduje vyše tisíc uchádzačov a tento rok ich bolo prijatých do profesionálnej služby viac ako štyristo. Pre porovnanie, na celom Slovensku počet prijatých profesionálov v tomto roku prekročil počet 1800. Každý profesionál berie na seba záväzok, že odslúži minimálne tri roky, aby sa vrátili náklady plynúce z výcviku. Keď príde z civilného života do vysoko organizovaného, je to zmena. Cez regrutačné stredisko prejdú rôzni ľudia. Ako sme sa dozvedeli 90 percent z nich sa snaží začleniť. Tri štvrtiny vojakov si po skončení trojročného kontraktu dávajú žiadosť na jeho predĺženie.
„U tých, ktorí si ho nechcú predĺžiť, nemôžeme nástojiť. Je to rozhodnutie každého jednotlivca. Na druhej strane tí, s ktorých plnením úloh nie sme spokojní, aj napriek ich žiadosti o predĺženie kontraktu sú nahradení novými," povedal veliteľ mechanizovanej brigády v Prešove Miroslav Kováč. Dodal, že pri priestupkoch ani nečakajú na skončenie trojročnej doby, ale hneď spracúvajú návrhy na prepustenie z OS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš