Šebastová". Ktovie, koľko občanov mesta Prešov aj Nižnej Šebastovej si túto vyhlášku, ktorú mimochodom vydal Obecný úrad Kendice, všimlo. O to viac nás zaujímalo, či sa obyvatelia tejto mestskej časti zapojili do pripomienkového konania, prípadne či sa územného konania zúčastnili. Najmä, ak sa prerokovanie konalo v piatok 22. októbra o 9.00 hod., kedy je väčšina ľudí v práci.
Napokon, ide o stavbu, ktorá sa dotkne mnohých obyvateľov tejto mestskej lokality a ak majú pripomienky, tie by sa mali vyriešiť ešte pred stavebným konaním. "Investorom je v tomto prípade mesto Prešov a spracovateľom dokumentácie firma M-Projekt. Konanie prebehlo bez väčších pripomienok, nesúhlasy neboli žiadne, ani od troch zástupcov občanov za Nižnú Šebastovú. V podstate chceli byť informovaní, čo sa deje," informoval nás šéf Stavebného úradu pri Mestskom úrade v Prešove Marián Harčarík.
Zaujal nás jeden fakt. Stavebný zákon hovorí o jednej zásade, že keď je konkrétny úrad (Stavebný úrad je súčasťou radnice) zároveň investorom, Krajský stavebný úrad by mal určiť nezávislú organizáciu, ktorá bude viesť konania a vydávať rozhodnutia. V tomto prípade síce verejnú vyhlášku na návrh odboru výstavby a dopravy na prešovskej radnici vydala obec Kendice, ale tá je súčasťou spoločného Stavebného úradu v Prešove. Ten mimochodom združuje a vykonáva služby v zmysle stavebného zákona pre 62 obcí. Ide teda len o formálne dodržanie zákona? "Krajský stavebný úrad určil ako príslušný stavebný úrad pre mesto Prešov obec Kendice. Rozhodnutia podpisuje starosta Kendíc a teda aj spomínané územné rozhodnutie," reagoval na našu otázku M. Harčarík.
Stavba by mala začať od ulice Vranovskej až ku ulici Limbovej a Školskej. Každý majiteľ nehnuteľnosti na tejto trase sa môže stať účastníkom konania a aj preto sa začatie územného konania riešilo verejnou vyhláškou. Otázkou je, koľko Šebastovčanov sa o zmeny reálne zaujímalo. Nie je totiž vylúčené, skôr sa to predpokladá, že počas stavby bude nutné zasiahnuť do ich dvora, či plota.
Zaujímalo nás, nakoľko sú o projektovej dokumentácii a územnom konaní informovaní, preto sme oslovili poslanca za túto mestskú časť Jána Čižmára (SDĽ). "Mali sme dve stretnutia s dôchodcami a telesne postihnutými občanmi k tejto otázke, ukázal som aj projekty a diskutovali sme, ale v zásade nikto nemal výhrady. Pripomienky boli nepodstatné, asi len v súvislosti s prekládkou lávky cez Šebastovku. Pýtali sa načo, keď lávka tam už je. Vraj je to zbytočné. Počas poslaneckých dní som kedykoľvek k dispozícii a môžeme o tom hovoriť. Iná možnosť u nás nie je, keďže nemáme rozhlas ani miestne noviny."
Stavba bola posúdená a na konanie predložená ako líniová. Podľa našich informácií sa to s dikciou stavebného zákona celkom nezlučuje, keďže pôjde o nový asfaltový koberec na existujúcu komunikáciu, prekládka lávky cez Šebastovku je zatiaľ diskutabilná a len na jednej ulici pôjde aj o elektrické osvetlenie, prípadne telefónne prípojky. Stavebný zákon hovorí o líniovej stavbe vtedy, ak sa vo veľkom rozsahu robia vodovodné a kanalizačné rady, ochranné hrádze, kanály, diaľnice, podzemné a nadzemné vedenia elektriny, plynovody, ropovody a podobne. Za líniovú ju teda označili pre dlhý úsek, alebo veľký počet účastníkov konania?
"Viete, projektanti keď kreslia, tak tam dajú aj trojfarebnú trávu a všetko možné, aby sa to finančne natiahlo. Nám ide o jednoduchú úpravu námestia. Hlavne, aby cesta mala asfaltový koberec a obrubníky, lebo u nás sa štyrikrát robili prekopávky kvôli inžinierskym sieťam a všetko ostalo rozbité. Len na Školskej ulici, ktorá sa stane pešou zónou, dôjde k zmene verejného osvetlenia, možno sa urobia aj niektoré telefónne prípojky. Ostatné siete sú definitívne ukončené," reagoval na našu otázku, či podľa jeho názoru ide o líniovú stavbu, poslanec J. Čižmár (na snímke).
Pripomíname, že podľa návrhu sa ráta s investíciou za 38 miliónov korún z rozpočtu samosprávy. Od budúceho roka teda za peniaze všetkých obyvateľov mesta. Väčšina dane zo mzdy bude totiž končiť v mestskej pokladnici a dokonca existuje návrh, že mestá si budú dane určovať osobitne. To je jeden z priamych dôsledkov fiškálnej decentralizácie.
Plánované zmeny Šebastovčania iste privítajú, veď do tejto mestskej časti sa síce posledných 20 rokov postupne investovalo, ale celé roky tam ľudia žili v provizóriu rozkopaných ciest a chodníkov. Je čas zmeniť to a poslanci za túto mestskú časť majú záujem, aby sa veci pohli dopredu aj preto, lebo Nižná Šebastová oslávi na budúci rok 790 rokov od prvej písomnej zmienky. Hoci v tejto chvíli nikto nevie, kedy sa financie uvoľnia, stavebné konanie je na dosah. Teraz ide o to, aby sa prípadným konfliktom predišlo a aby radnica vytvorila dostatok priestoru na diskusiu. Každý rozpor totiž niečo stojí a takých príkladov máme v Prešove dosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš