Mestu sa totiž nedarí vybrať od občanov toľko, aby ich poplatky pokryli náklady spojené so zberom a likvidáciou TKO a chce, aby platili viac. Podľa slov prednostu Mestského úradu (MsÚ) v Starej Ľubovni Antona Karniša, mestu bude do konca roka chýbať z poplatkov v kase asi 1,2 milióna korún.
"Približne dve tretiny chýbajúcich prostriedkov tvoria neplatiči. Sú to väčšinou ľudia, ktorí sú sociálne odkázaní," vysvetlil prednosta. Medzi najväčších dlžníkov patria obyvatelia mestskej časti Podsadek, kde žije početná komunita Rómov. Viacerí neplatia aj napriek tomu, že poplatok môžu uhradiť v štvrťročných splátkach.
Zatiaľ však nie je známe, o koľko viac Staroľubovňania zaplatia. Návrhy sú rôzne, od úpravy poplatkov o desať percent až po zvýšenie z terajších 340 korún za osobu a kalendárny rok na 400 korún. "Všetko bude závisieť od vôle poslancov mestského zastupiteľstva. Výška poplatku je v ich rukách," konštatoval A. Karniš.
Zvoz a likvidáciu TKO zabezpečuje pre Starú Ľubovňu spoločnosť Ekos. Riaditeľ Štefan Mikuš pre náš denník uviedol, že Ekos už poskytol mestu návrh cien. "Rast cien pohonných hmôt a miera inflácie zvýšia našu cenu asi o 12 percent. Poplatky pre obyvateľov by sa mohli zvýšiť podľa môjho hrubého odhadu o 50 až 60 korún. Stále však ostanú najnižšie v okolí," povedal riaditeľ. Pre porovnanie, v Kežmarku zaplatí jedna osoba 515 korún za rok.
Poslanci MsZ by mali o zmene Všeobecno-záväzného nariadenia rokovať už na novembrovej schôdzi. A. Karniš očakáva búrlivú diskusiu. "V prípade, že by sa poslanci nedohodli, tento bod presunieme na rokovanie decembrového mestského zastupiteľstva," uzavrel prednosta.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš