štúdium na vysokej škole. V tomto školskom roku akadémia vzdeláva 731 mladých ľudí v troch študijných odboroch. Základným odborom, v ktorom otvorili aj najviac tried, sú ekonomické a obchodné služby. V každom ročníku funguje jedna trieda s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy. Už desať rokov má škola aj triedy pre vzdelávanie telesne alebo inak postihnutých študentov.
Od septembra sú na škole tri takéto špeciálne triedy. V prvých rokoch spustenia špeciálnych tried využívala škola na výučbu priestory neďalekého Domova sociálnych služieb na Sídlisku III v Prešove. Odvlani začlenili tieto triedy do hlavnej budovy, kde urobili aj bezbariérový prístup a prispôsobili sociálne zariadenia i učebne v prízemnej časti objektu pre telesne postihnutých študentov, ktorí sú odkázaní na vozík. V súčasnosti škola rieši bezbariérový prístup aj na poschodie školy.
"Každý rok sa snažíme vytvoriť jednu špeciálnu triedu. Je to obmedzené vyhláškou. Maximálne môže byť v takejto triede 12 žiakov a minimálne musia byť 4. Je tam individuálny prístup, jeden zdravotne postihnutý žiak sa ráta ako traja zdraví. Aj teraz máme novú triedu, takú malú sme ešte ani nemali, lebo je ich tam päť," uviedla zástupkyňa riaditeľa OA v Prešove Ľubica Svätojánska.
V tomto školskom roku majú špeciálnu triedu aj v maturitnom ročníku. "Zapojili sme sa do monitoru, teda maturity po novom. Pre zdravotne postihnutých žiakov nie je pri maturitnej skúške žiadna výnimka. Vzdelávajú sa presne tak, ako ostatní žiaci našej školy. S tým rozdielom, že je tam možná určitá časová korekcia výučby. Zo zákona majú žiaci s niektorými diagnózami právo až na stopercentné predĺženie času, iní o sedemdesiat alebo päťdesiat percent. Môžu mať napríklad aj asistenta pri maturite. Po obsahovej stránke je však ich výučba úplne zhodná so zdravými žiakmi," skonštatovala Ľ. Svätojánska.
Doteraz na Obchodnej akadémii získalo maturitné vysvedčenie približne osemdesiat žiakov špeciálnych tried. Z nich 80 percent má v súčasnosti vysokoškolské vzdelanie, alebo práve študujú na vysokých školách, viacerí z nich pracujú i v zahraničí.
"Niekedy nás zarazí reakcia rodičov, keď podávajú prihlášky na štúdium do našej školy. Podmienkou prijatia do špeciálnej triedy je potvrdenie sociálnej poisťovne o zníženej pracovnej schopnosti. Mnohokrát oslovíme rodičov, ktorí dávajú deti do klasických tried a majú doklad o hendikepe ich dieťaťa. Niektorí sa bránia dať ich do špeciálnych tried. Ale naozaj, prístup učiteľa k žiakom, ak ich má do 12, je iný a žiaci sa tým pádom dokážu adekvátne vzdelávať. Verím, že raz bariéry spadnú a pohľad na vzdelávanie hendikepovaných žiakov bude iný," povedal riaditeľ OA v Prešove Peter Kopčák (na snímke).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš