údajne jesenné a jarné obdobie. V tom čase sa na uliciach objavuje najviac psov, ktorí sa túlajú len tak, voľne, bez majiteľa. „V tomto období sa feny hárajú, takže výskyt túlavých psov je zvýšený. Možno je to aj tým, že majitelia svojich psov nevedia doma udržať. Pokiaľ nie je pes na vôdzke s majiteľom, v zmysle všeobecne záväzného nariadenia mesta aj zákona je považovaný za túlavého psa, ktorého možno odchytiť. Keď má známku, kontaktujeme sa s majiteľom, ak nie, dávame ho do karantény, držíme ho tam, prípadne zverejníme oznámenie s fotkou, aby sa majiteľ prihlásil," vysvetľuje náčelník mestskej polície P. Hromjak.
Výskyt takýchto psov je v týchto dňoch pomerne veľký, aj keď zásahov je podľa náčelníka menej. Štatistiky hovoria, že ročne riešia levočskí mestskí policajti asi tridsať takýchto prípadov. Do rúk majiteľov sa vráti približne polovica, ostatné psy niekomu darujú alebo ich jednoducho utratia. Pre mestskú políciu sú takéto odchyty finančne náročné. „Musíme zaplatiť použitie narkotizačnej pušky, umiestnenie, karanténu, prípadne veterinára na utratenie. Finančne je to veľmi náročné. Najradšej sme, keď nájdeme majiteľa psa, pretože zaplatí pokutu a nám sa vrátia vynaložené náklady. Horšie je to v opačnom prípade," dodáva náčelník. Väčšina majiteľov v týchto prípadoch nehľadá výhovorky a pokutu zaplatí. Nájdu sa však aj takí, ktorí pokuty odmietajú.
„Máme jeden takýto prípad. Ide o chronického priestupcu, ktorému pravidelne uteká pes. Je to dosť veľký vlčiak, ktorý bez problémov preskočí bránku. Majiteľ si to však nechce priznať, tvrdí, že má psa za bránou. Väčšina majiteľov si to však uzná. Aj teraz sme mali prípad, keď pes skočil do iného psa. Majiteľ bol stíhaný cez priestupkové konanie a zaplatil tisíc korún pokutu," tvrdí P. Hromjak.
Zhruba o takú istú čiastku príde zväčša každý, kto si svojho psa neustráži, a ten sa bez majiteľa túla sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš