V štyroch rómskych osadách už rok pomáhajú asistentky zdravotných sestier
Podhorany - Včera sa v Podhoranoch pri vyhodnotení rok trvajúceho projektu zišli pracovníci komunitných centier z piatich rómskych osád východného
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovenska. Okrem Sabinova sú v projekte Rómovia pre spoločnosť zapojené predovšetkým obce z okresu Kežmarok - Podhorany, Výborná, Stráne pod Tatrami a Jurské. V nich už dva roky pôsobia osvetové centrá a uplynul aj rok od začiatku práce rómskych asistentiek zdravotných sestier.
"Každé centrum dalo vyškoliť v spolupráci s Červeným krížom dve rómske ženy, ktoré dochádzajú do jednotlivých osád a tam pôsobia ako základná zdravotná služba. Nielenže obyvateľom podávajú lieky, učia ich správnym návykom, ale fungujú aj ako akási prvá pomoc. Veľa práce urobia pri zdravotnej osvete s mladými mamičkami," uviedla Jana Sýkorová, koordinátorka projektu Rómovia pre spločnosť . Ako dodala, za prvý rok praxe sa ukázalo, že nápad s asistentkami zdravotných sestier bol správny.
"Spočiatku to nebolo jednoduché, najmä pre tie z nás, ktoré nebývali priamo v osade. Ale ľudia si na nás zvykli a už to nie je problém," uviedla jedna z mladých žien, ktorá sa rozhodla pre pôsobenia asistentky zdravotnej sestry. "Myslím si, že je dobré, pomáham najmä mladým mamičkám, sú aj osemnásťročné prvorodičky a tie veľmi nevedia, čo majú s bábätkom robiť. Treba nad nimi stáť a učiť ich, ako kúpať, ako ich kŕmiť, ako a kedy vážiť," povedala Eva Bačová, ktorá chodí navštevovať mamičky v Stráňach pod Tatrami. Ako dodala, niekedy musí byť aj prísna, ale zvyčajne na jej doporučenia mladé matky dajú.
Aj lekárka-pediatrička Eva Kuffová z Kežmarku naznačila, že nápad so zdravotnými asistentkami nie je zlý. "Zdravotná a hygienická situácia detí v rómskych osadách nie je ružová, stretávame sa so svrabom, zavšivenosťou, infekciami. Je dobré, ak niekto z ich vlastného prostredia ich môže viesť k správnym návykom," uzavrela.