Tatranský denník KORZÁR to povedal prednosta Mestského úradu v Starej Ľubovni Anton Karniš. "Mohla by to byť suma v rozmedzí 30 až 50-tisíc korún," upresnil prednosta.
Hoci osvetlenie hradu nanovo funguje od júna tohto roka, mesto dosiaľ verejne nedeklarovalo záujem finančne sa spolupodieľať na financovaní jeho prevádzky.
Ročné náklady na chod osvetlenia národnej kultúrnej pamiatky predstavujú podľa projektov približne 80-tisíc korún. Riaditeľka Ľubovnianskeho múzea, ktoré ma na starosti prevádzku hradu, Monika Pavelčíková konštatovala, že všetky náklady spojené s osvetlením hradu múzeum z vlastných zdrojov nemá šancu utiahnuť. "Predtým (v deväťdesiatych rokoch, keď bolo v prevádzke ešte staré osvetlenie - poznámka redakcie) nám platilo mesto všetky náklady. Teraz by sme boli radi, aby nám prispelo aspoň časťou. Na odovzdaní nám mesto dalo prísľub. Veď hrad je súčasťou mesta," povedala nám riaditeľka.
Koľko bude musieť hrad zaplatiť ešte nie je známe. Múzeum podľa M. Pavelčíkovej ani nevie, aká bude taxa za kilowatthodinu. "Nočná spotreba osvetlenia je približne 39 kilowattov. "Hodiny" majú ale na starosti Verejno-prospešné služby Stará Ľubovňa. Takže oni by mali faktúru posielať nám," vysvetlila šéfka múzea.
Za niekoľko mesiacov prevádzky osvetlenia hradu sa zatiaľ nevyskytli pokusy o "suveníry" v podobe reflektorov. "Pohov" si podľa slov riaditeľky dali aj vandali. "Jediný problém, ktorý riešime je ten, že jeden z reflektorov svieti trocha silnejšie, ako by mal. Riešime to s Východoslovenskou energetikou. Inak nebol žiaden z reflektorov poškodený," uviedla M. Pavelčíková.
Opätovné "vysvietenie" Ľubovnianskeho hradu sa podarilo zrealizovať vďaka bývalému prezidentovi Slovenskej republiky Rudolfovi Schusterovi. Tomu sa podarilo zabezpečiť sponzora, Východoslovenskú energetiku, ktorá rekonštrukciu osvetlenia zrealizovala vo vlastnej réžii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš