opatrenia, tak v zákone sa schválilo, že nám dáva 95 percent finančných prostriedkov na originálne i prenesené kompetencie. A spor medzi mestom Prešov a Krajským školským úradom je v tom, že oni si myslia, že tých 95 percent garancie štátu má byť len na znížený počet žiakov. V tomto máme zásadný rozpor. Preto budeme mať aj stretnutie s ministrom školstva, kde chceme riešiť túto otázku a vysvetliť si ju. Lebo je to diametrálne odlišné - jednak máme menej detí a navyše, my by sme nerobili opatrenia, keby nám štát dal 100 percent," hovorí primátor mesta Prešov Milan Benč (na snímke). Už dlhšiu dobu kritizuje štát, že presunul kompetencie v oblasti školstva na samosprávy, ale nedoriešil financovanie.
Benč opísal aktuálny stav slovami: „Neprichádzajú peniaze, lebo Krajský školský úrad berie skutočný stav, ktorý sa k 1. septembru zapísal a k tomu je garancia 95 percent. My hovoríme, že predsa máme schválený štátny rozpočet z minulého roku a prijal sa zákon, ktorý hovorí, že z minuloročného rozpočtu má ísť 95 percent. Nebavíme sa o malých čiastkach. U nás robí tento rozdiel 21 miliónov."
Mesto rozporuje až 68 miliónov a je nútené urobiť pre školstvo výpožičku vo výške 2,2 milióna korún. Krajský školský úrad (KŠÚ) neposiela, ako tvrdí Benč, plnú sumu, ale nedostatočné množstvo peňazí. „Napríklad teraz nám prichádza okolo 65 percent peňazí. Tým pádom sme v auguste museli školstvu požičať 2 milióny korún, aby mohli pedagógovia dostať výplaty, nielen 65 percent. Dostali plnú výplatu, ale bez osobných príplatkov, tie nevyplácame. A dodnes nebolo rozhodnuté rozporové konanie. Mysleli sme, že od októbra začneme vyplácať osobné príplatky, ale nemôžeme." Problém, ktorý sa netýka iba Prešova, vidí primátor Benč v tom, že je nejasný zákon, ktorý si každý vykladá po svojom.
„Zo znenia tohto paragrafu je jasné, že financie sa síce odvíjajú z rozpočtu, ale od počtu žiakov, takže aj garantované minimum 95 percent sa odvíja od žiaka. Nerozumiem, ako si v takomto prípade môže zriaďovateľ vykladať zákon po svojom, keďže paragraf v tomto smere úplne jasne stanovuje pravidlá," povedala pre Korzár hovorkyňa Ministerstva školstva SR Monika Murová, odvolajúc sa na presné znenie paragrafu zákona č. 597/2003 o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení. V tomto paragrafe sa píše, že „garantované minimum vychádza z objemu finančných prostriedkov na bežné výdavky prideleného štátnym školám, verejným základným umeleckým školám, štátnym školským zariadeniam a verejným školským zariadeniam zo štátneho rozpočtu v predchádzajúcom kalendárnom roku a z počtu žiakov v predchádzajúcom kalendárnom roku a v bežnom kalendárnom roku. Garantované minimum sa určí tak, aby objem finančných prostriedkov na bežné výdavky pripadajúci na jedného žiaka bol najmenej 95 % objemu pripadajúceho na jedného žiaka v predchádzajúcom kalendárnom roku."
Na rovnaký paragraf sa odvoláva i prednosta Krajského školského úradu v Prešove Ľubomír Štofaník. „Výpočet 95 percent garantovaného minima zodpovedá prepočítanému počtu žiakov a zohľadňuje ho upravený rozpočet roku 2004," zdôrazňuje. Ako hovorí, 95 percent zo sumy približne 267,7 milióna korún je 254,3 milióna. Táto suma by, podľa jeho slov, platila pri nezmenenom počte žiakov (11 686). Počet žiakov však klesol na 11 122 a následne na 10 782. „Celkový normatív na jedného žiaka je 20 876 Sk, čo v prepočte znamená nižší rozpočet o 18,872 milióna korún. V nadväznosti na počet žiakov má Prešov na prenesené kompetencie po valorizácii o 9,563 milióna Sk viac, ako je garantované minimum 95 percent," uzavrel prednosta KŠÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš