Popradské deti tvorili z plastových fliaš Noemovu archu
Poprad - Plastová Noemova archa vyrástla v piatok pred Podtatranským múzeom v Poprade ako symbol záchrany planéty. Na jej "stavbe" sa podieľali
Mira Kováčiková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
popradské základné školy, ktoré už niekoľko dní zbierali prázdne plastové fľaše. Samotnú archu prišlo tvoriť vyše sto detí zo štyroch základných škôl pod vedením študentov 5. ročníka Katedry výtvarnej výchovy a umenia Prešovskej univerzity. "Plastový workshop" je súčasťou výtvarného projektu mladých výtvarníkov pod názvom Persóna: Voda 3, ktorý na budúci týždeň vystavia v Poprade.
"Voda je fenomén, na ktorý sa už dávno nepozeráme len ako umelci z estetického hľadiska. Vieme, čo pre život planéty znamená. Archa je symbolom prapočiatku sveta. Chceme, aby si už deti uvedomovali, že planétu si musíme chrániť, aby aj po nás niečo zostalo. Preto je archa, ktorú teraz spolu staviame, akýmsi symbolom našej snahy pomôcť, aby naša Zem prežila. Pomôcť jej môže každý, napríklad aj recykláciou plastového odpadu," uviedol študent Prešovskej univerzity Marek Ružinský.
Deti popradských základných škôl nazbierali spolu okolo päťtisíc plastových fliaš. Tie oblepili páskou a podľa pokynov budúcich výtvarníkov "stavali" archu. "Sú veľmi aktívni a zaujímajú sa o detaily. Uvidíme, či im celý workshop niečo dá, ale ak sa začnú starať aspoň o recykláciu plastov vo svojich domácnostiach, aj to bude úspech," uviedla študentka katedry výtvarnej výchovy a umenia Marcela Vilhanová.
Na projekt workshopu Noemova archa nadväzuje výstava českých a slovenských výtvarníkov, ktorí sa zamerajú na tému vody. V Podtatranskom múzeu ju sprístupnia 27. októbra. "Dovtedy bude archa, ktorú deti vytvorili, stáť u nás v záhrade múzea. Po vernisáži výstavy archu rozrežeme a pôjde celá na recykláciu, to už máme dohodnuté, s popradskou firmou Brantner," uviedla riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová.