Prešovského kraja, šiesti sa ospravedlnili. „Hovorili sme o fiškálnej decentralizácií a veciach z nej vyplývajúcich," informoval Chudík. Zdôraznil, že išlo o to, aby sa záležitosti týkajúce sa samosprávnych krajov riešili, a tiež sa neprijímali iné rozhodnutia, ako bolo dohodnuté.
V prvom rade uviedol, že ide o požiadavku týkajúcu sa cestnej dani, teda aby sa štátne poznávacie značky áut prihlasovali nie podľa sídla firmy, ale podľa toho kde sú prevádzkované „predpokladám, že by to malo veľký význam pre Prešovský kraj. Odobrilo sa to v Rade vlády pre verejnú správu, tiež minister financií si to zobral za svoje, pritom vzhľadom ku fiškálnej decentralizácií sa prijalo množstvo zákonov, ale tento stojí."
Čo sa týka fiškálnej decentralizácie, predseda PSK pokračoval, že v parlamente bola stiahnutá príloha ministerstva financií. „Časť podielovej dane fyzických osôb bude našim príjmom, a my máme rozhodovať, kde ju dáme, na druhej strane sa nám ide zákonom určovať, komu máme dávať koľko peňazí."
Zdôraznil, že sa to týka neštátnych subjektov poskytujúcich sociálnu starostlivosť. Suma, ktorú PSK dáva neštátnym subjektom od roku 2002 geometricky rastie, kým v roku 2002 to bolo 49 miliónov, v roku 2003 už 82 miliónov a v tomto roku to bude takmer 130 miliónov. „Pýtam sa, koľko to bude na budúci rok a koľko ďalších neštátnych subjektov poskytujúcich sociálne služby vznikne." Chudík zároveň poznamenal, že je to dobrý biznis, lebo štát garantuje vykrytie ich činnosti na sto percent, pritom tieto organizácie majú aj vlastný príjem, do ktorých PSK nemá právo nazerať.
Zdôraznil, že pritom PSK má v sociálnej sfére 30 organizácií, okolo 1 300 zamestnancov a viac ako 2 300 klientov. Podľa Chudíka by regionálna samospráva si mala sama určiť s kým bude v sociálnej oblasti spolupracovať, a to za vopred dohodnutých podmienok.
Na stretnutí s poslancami Chudík otvoril ešte jeden problém. Týka sa podnikov SAD. Uviedol, že PSK má pre tento rok na vykrytie strát vo verejnom záujme pre SAD-ky 177 miliónov. „Aj keď bude táto suma navýšená o 3 - 4 percentá, nebude postačovať. Dôvodom je zvýšenie ceny nafty. Pri takomto spôsobe financovania, budú SAD rušiť spoje, ktoré sú už aj tak veľmi riedke." Zároveň podotkol, že Čierny Peter v autobusovej doprave zostane na regionálnej samospráve. „Pritom to nie je náš problém, lebo verejný záujem zadefinoval v zákonoch a vyhláškach štát." Napokon uviedol, že paradoxne je veľký rozdiel medzi sumami, ktoré dostáva Prešovský región a iné vyspelé regióny, ako Bratislava, Trenčín, Trnava. „Tieto regióny sú menšie, ale cestná daň je u nich oveľa vyššia, teda ich príjem bude vyšší," pre porovnanie spomenul, že kým PSK dáva pre SAD na vykrytie strát vo verejnom záujme 177 miliónov, tak Bratislava potrebuje na vykrytie strát autobusovej dopravy asi 70 miliónov Sk, pritom na počet kilometrov ciest je Prešovský kraj najväčší a stav ciest má najhorší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš