neohrial. Podľa internetovej stránky NR SR takmer z každej poslaneckej schôdze vynechal niekoľko dní a z rokovaní sa ospravedlnil. V pomyselnom rebríčku poslaneckých absentérov mu dokonca patrí druhé miesto. Menej bol v parlamente už iba predseda Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) Vladimír Mečiar. Poslanecký plat, na ktorý sa mu skladajú všetci občania tohto štátu, je pritom Dankovým hlavným zdrojom príjmu.
Ako pre náš denník uviedol hovorca predsedu NR SR Pavla Hrušovského Michal Dyttert, percento neprítomnosti A. Danka na schôdzach parlamentu predstavuje číslo 52,65. Znamená to, že primátor Popradu absolvoval slabšiu polovicu doterajších rokovaní pléna. M. Dyttert si myslí, že časté absencie nezávislého poslanca, ktorý sa do parlamentu dostal ešte ako člen Aliancie nového občana (ANO), vplýva jeho funkcia primátora mesta. "Je nutné podotknúť, že každá absencia bola zo strany pána poslanca riadne ospravedlnená, takže predseda NR SR nemal dôvod siahnuť mu na plat," konštatoval hovorca P. Hrušovského. Ten nechcel konanie poslanca komentovať. "Pán predseda pôsobenie pána Danka komentovať nebude, na to sa musíte opýtať priamo jeho," dodal hovorca.
Pokiaľ ide o návrhy zákonov a iných právnych úprav, ani tu bývalý hokejový rozhodca príliš nehýri aktivitou. Ako vyplynulo z údajov dostupných na webovskej stránke NR SR, doteraz A. Danko predložil parlamentu tri návrhy zákonov a to spoločne s ďalšími poslancami (išlo o zmenu zákona o daniach a poplatkoch, zákon o rybárstve a zákon o majetku obcí).
Popradský primátor svoju častú neprítomnosť na rokovaniach parlamentu komentovať nechcel. "Nebudem to komentovať. Už som sa vyjadril pre iné médiá," povedal nám do telefónu. Nakoniec však na nedávnej tlačovej besede konštatoval, že jeho konanie čoby poslanca i primátora je v súlade so zákonom. Svoju poslaneckú aktivitu zhodnotil slovami, že plní svoje predvolebné sľuby.
Prezidentka mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS) Emília Sičáková-Beblavá si myslí, že práca poslanca si vyžaduje celého človeka a kvôli tomu je aj dostatočne ohodnotená. "Skĺbiť dve až tri práce je časovo veľmi náročné. Na to, aby človek odviedol kvalitnú prácu a práca v poslanca parlamentu k takým patrí, sa jej potrebuje venovať naplno," konštatovala prezidentka TIS.
E. Sičáková-Beblavá ocenila snahu predsedu parlamentu sankcionovať poslancov, ktorí často schôdze vynechávajú. Prácu zákonodarcov by mali podrobnejšie sledovať aj voliči. "Voliči by mali pred voľbami zvážiť, či chcú niekoho, kto má viacero povinností a či bude mať čas dostatočne sa venovať tomu, čo má na starosti," dodala prezidentka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš