Slovenského raja sa začalo legislatívne chrániť presne v auguste v roku 1964. Nie však v kategórii národný park, ale ako chránená oblasť. Od týchto čias je správa veľkoplošného chráneného územia priekopníkom - novátorom v prístupoch k ochrane prírody a krajiny na Slovensku," uviedol riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua na margo histórie. Slovenský raj sa stal národným parkom až v roku 1988.
Ako ďalej uviedla RNDr. Anna Jusková z Ministerstva životného prostredia SR na včerajšom seminári, do Národného parku Slovenský raj sa chodia učiť ostatní pracovníci slovenských parkov. „Do mnohých vecí ide ako prví. Veď Slovenský raj bol v bývalej ČSR ako prvý vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť," upresnila.
Za jeden z najväčších problémov označil D. Bevilaqua to, že v Slovenskom raji chýba vstupný areál. „Je na škodu, že také veľkoplošné územie ako je národný park nemá oficiálny vstupný areál. Turisti teda ani nevedia, že formálne vstupujú do Slovenského raja," vysvetlil riaditeľ správy tohto národného parku. Ďalším bohato medializovaným problémom bol nelegálny výrub dreva obyvateľmi rómskej osady Letanovský mlyn. Správa Národného parku z radov miestnych Rómov vybrala strážcov. „Krádeže dreva klesli o jednu tretinu," povedal D. Bevilaqua. Na riešení tohto problému sa momentálne pracuje, spomínaná rómska osada by sa mala presťahovať.
Národný park Slovenský raj sa okrem toho ako jediný na Slovensku uchádza o certifikát PAN Parks. Tento projekt je spoločnou iniciatívou Svetového fondu na ochranu prírody a holandskej spoločnosti, ktorá podniká v oblasti cestovného ruchu. Cieľom je zabezpečiť a zladiť ochranu prírody trvalo udržateľným spôsobom a zároveň stavať na partnerstve medzi manažérmi chránených území, podnikateľmi v cestovnom ruchu a inými záujmovými skupinami a organizáciami.
Jadrové územie Národného parku Slovenský raj sa rozprestiera na ploche takmer 20-tisíc hektárov. Ochranné pásmo má viac ako 13-tisíc hektárov. V Slovenskom raji je najvyššia koncentrácia roklín v Karpatskom oblúku. Najdlhšou a najmohutnejšou je roklina Veľký Sokol s dĺžkou 4,5 kilometra a hĺbkou 300 metrov. Okrem toho, v Slovenskom raji je najvyššia koncentrácia jaskýň na Slovensku, a to 1,8 jaskyne na kilometer štvorcový. Ide celkovo o 350 jaskýň, 4 priepasti a 200 závrtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš