Baliarne obchodu Poprad (BOP), v nedávnych dňoch dotiahli policajní vyšetrovatelia do úspešného konca. Podľa našich informácií Okresný súd v Poprade bude mať už čoskoro na stole obžalobu okresnej prokuratúry (OP), ktorá v kauze obvinila z niekoľkých trestných činov štyri osoby.
"Súkromný podnikateľ Ján R. (39-ročný) a Rudolf K. (32) z Bardejova boli obžalovaní z trestných činov poškodzovania spotrebiteľa, porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu ako aj z trestného činu neoprávneného podnikania, ďalší dvaja muži, Marián A. (26) z obce Kokošovce a Jozef K. (55) z Nového Smokovca sú obžalovaní z účasti na trestných činoch poškodzovania spotrebiteľa, porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu," uviedol pre náš denník zdroj z OP v Poprade, ktorý si neprial byť menovaný.
Falošná káva v obaloch od "Extra špeciálky" od BOP sa najmä v menších obchodoch s potravinami, trafikách a stánkoch s občerstvením na území východoslovenského regiónu objavila koncom roka 2002. Prítomnosť falzifikátov v predajniach zistili obchodní zástupcovia BOP začiatkom nasledujúceho roka. Po čase sa začali sťažovať priamo o výrobcu aj samotní spotrebitelia.
Pri letmom pohľade na originál a falzifikát bolo takmer nemožné všimnúť si rozdiel. Zato obsah falzifikátu sa kvalitou ani nepriblížil k originálu. "Falošná" káva bola v dôsledku absencie ochrannej atmosféry veľmi "ploská", zvislý zvar na zadnej strane vrecka bol vrúbkovaný, zatiaľ čo originál mal hladký zvar. Káva bola veľmi nekvalitná. Mala nevýraznú chuť, svetlú farbu a neznámu arómu.
Hlavným organizátorom podvodu bol s veľkou pravdepodobnosťou podnikateľ z Bardejova Ján R. Ten ešte koncom roka 2002 kúpil baliaci stroj a prenajal na činnosť bývalú hasičskú zbrojnicu JAS-u Bardejov. Tu spoločne s Rudolfom K. a ďalšími pracovníkmi začali s plnením kávy. Pritom ani jeden z nich nemali živnostenské oprávnenie na podnikanie v balení potravín. Rudolf K. bol dokonca nezamestnaný.
Originálne obaly 100- a 75-gramovej Popradskej kávy Extra špeciál získali zo skladov výrobcu, spoločnosti Chemosvit vo Svite. Tam podľa OP bolo v roku 2002 v presne nezistenej dobe odcudzených asi tisíc kilogramov tohto obalového materiálu. "Domnievame sa, že obalový materiál nezmizol zo skladov spoločnosti Chemosvit Svit náhodou," podotkol náš zdroj.
Pokiaľ ide o kávu, tú nakupovali "podnikatelia" od rôznych firiem. Približne 5 ton kávy kúpili od spoločnosti Oimex z Michaloviec a asi 600 kilogramov nakúpili vo firme Rio Café z Batizoviec v okrese Poprad. Na dokonalé sfalšovanie obalu potrebovali takzvanú raznicu s dátumom výroby a spotreby. Tú dali vyrobiť bratislavskej firme. Tá zákazku posunula do Kremnice.
Balenie kávy riadil Ján R., Rudolf K. zabezpečoval nákup kávy a jej distribúciu. Marián A. a Jozef K. figurovali v podvode ako predajcovia. Kávu ponúkali samozrejme za nižšiu cenu, ako BOP v rôznych obchodných prevádzkach najprv na území východného Slovenska, neskôr aj v iných regiónoch. Kávu ponúkali hlavne menším maloobchodným predajniam. Distribúciu do veľkých obchodných reťazcov totiž zabezpečovali priamo BOP. "Marián A. predal najmenej 5 148 kusov kávy. Ján R. a Rudolf K. spolu zabalili asi 6 800 kilogramov kávy, pričom do maloobchodnej siete sa dostalo približne 15 641 kusov "Extra špeciálky". "Falošnú" kávu polícia objavila vo viacerých predajniach, spolu asi 13 554 kusov a túto zničila," konštatoval zdroj z OP Poprad.
To, že išlo o falzifikát, potvrdil aj znalecký posudok. Znalec zistil, že káva bola iná ako káva ktorú deklaroval výrobca na BOP.
Popradský výrobca kávy, ktorý patrí k dominantným na slovenskom trhu, v snahe nestratiť renomé kvalitnej značky sa podujal vymeniť každému zákazníkovi, ktorý priloží k balíčku doklad o zakúpení falzifikát za originál. O podvode informoval prostredníctvom inzerátov v tlači aj zákazníkov. Neskôr zmenil obal, aby boli falzifikáty ľahšie rozpoznateľné. Navyše vypísal stotisícovú odmenu pre toho, kto by informáciami prispel k dolapeniu a usvedčeniu falšovateľov. Podľa vlaňajších vyhlásení momentálne už bývalého marketingového manažéra BOP Daniela Svätojánskeho bola "jednoznačne poškodená značka BOP". Stratu BOP však podľa slov nášho zdroja nie je možné vyčísliť. "Podľa odhadov ide o čiastku 3,7 milióna korún. BOP však nevie jednoznačne povedať, či k poklesu tržieb z predaja došlo v dôsledku falošnej kávy na trhu, alebo inými faktormi. V tomto prípade však boli zneužité ochranné známky, čiže duševné vlastníctvo spoločnosti," dozvedeli sme sa.
Na prípade takmer poldruha roka pracoval špeciálny vyšetrovací tím, ktorý zriadilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Podľa našich informácií sa však nepodarilo preukázať, koľko štvorica na predaji falošnej kávy zarobila. Vyšetrovateľ preto obvinil Jána R. a Rudolfa K. z trestných činov poškodzovania spotrebiteľa, porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu ako aj z trestného činu neoprávneného podnikania. Mariána A. a Jozefa K. z účasti na trestných činoch poškodzovania spotrebiteľa, porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu. Za tieto skutky im hrozí nepodmienečný trest v trvaní šesť mesiacov až tri roky.
Zaujímavosťou je, že Ján R. bude mať okrem trestu za falšovanie kávy aj inú spomienku. Pri spúšťaní baliaceho stroja došlo k nehode a Bardejovčan prišiel o článok jedného prsta na ľavej ruke.
pisaren tatry
Text pod fotku:
2-kava 2:
Popradská káva Extra špeciál v 100-gramovom balení, ktorú vyrába akciová spoločnosť Baliarne obchodu Poprad sa koncom roka 2002 stala terčom falšovania. Štvorica mužov na čele s 39-ročným podnikateľom Jánom R. z Bardejova chcela na populárnej značke zarobiť
2 - kava 1
BOP nevyčíslili výšku škody, ktorú utrpeli tým, že sa v obchodnej sieti objavila nepravá "extra špeciálka". Faktom je, že na to, aby napravili pošramotenú povesť kvalitnej značky museli vynaložiť nemalé finančné prostriedky
Foto: Oliver ONDRÁŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš