rozvojového vzdelávania - Panáčik pre Afganistan. Naša škola na Mlynkoch Bielych Vodách sa spolu s 250-timi školami z celého Slovenska doň zapojila. Deti zaujala myšlienka, že spoznajú realitu života rovesníkov z ďalekého, do nedávna vojnou zmietaného Afganistanu a zároveň im doslova pomôžu zrekonštruovať vojakmi zničenú školu.
Učitelia za asistencie žiakov vypracovali plán realizácie projektu. Teoretická časť prebiehala vo forme dvojhodinoviek vo všetkých triedach, kde na základe obrázkov a bohatého materiálu žiaci spoznávali skutočný život z krajiny postihnutej humanitárnou krízou. V praktickej časti sa realizovala finančná zbierka, pri ktorej boli deti mimoriadne aktívne a kreatívne. Okrem predaja propagačných predmetov, ktoré sme dostali od OZ, žiaci darovali denné vreckové, zbierali starý papier v obciach, kde bývajú, pripravovali spolužiakom desiatu za symbolické ceny, alebo zorganizovali burzu hračiek.
V dňoch 30.9.a 1.10. sme boli pozvaní do bratislavského Pálfyho paláca na slávnostné vyhodnotenie akcie ako jedna zo šiestich najúspešnejších škôl v rámci Slovenska. Súčasťou vyhodnotenia bolo aj osobné prevzatie cien za výhry zo súťažnej časti projektu v literárnej tvorbe. Bolo nádherné hľadieť do tvárí žiačok našej školy - mladšej žiačky Natálie Fiolekovej a staršej žiačky Zuzany Vermešovej, keď si z rúk Ľubomíra Feldeka prevzali pekné knihy a diplomy. Získali sme obidve prvé miesta. Za List afgánskym deťom, aj za úvahu Prečo je dôležité pomáhať ľuďom v rozvojových krajinách. Najväčším prekvapením pre našu päťčlennú delegáciu bolo vyhlásenie, že sme sa v prepočte na jedného žiaka stali absolútnymi víťazmi v realizácii finančnej zbierky. Škola - deti získali množstvo detských kníh, spoločenských hier aj športové potreby.
Počas slávnosti v zaujímavej fotoshow sme videli, ako Naša škola vyzerala pred rekonštrukciou a ako vyzerá dnes. Ešte pár dní na posledné úpravy a v Našej škole zasadne do lavíc okolo 450 afgánskych detí. Tešíme sa, keď koncom októbra dostaneme fotografiu dokončenej Našej školy. Bude to vydarené spoločné dielo slovenských detí a organizácie Človek v ohrození. Jeden osobný postreh, či skôr otázka na zamyslenie sa. Ocenené ( 4 zo 6) boli väčšinou malé školy z východu republiky. Vedú azda chudobnejšie pomery človeka k väčšej solidarite, humánnosti a dobročinnosti?
Mgr. Daniela Ogurčáková, učiteľka ZŠ Mlynky Biele Vody
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš