Levoči Mária Novotná. Vedenie múzea totiž už dlhší čas zamestnáva otázka záchrany Spišského hradu. Rovnako silnou je však túžba po spokojných návštevníkoch v levočských expozíciách a dostatku financií, ktorý "nehrozí", aj zrekonštruovanie objektu starého múzea na Mäsiarskej ulici v Levoči.
V súčasnosti pracujú na spracovaní dokumentácie a fotodokumentácie zbierok na digitálny záznam. Slovenské národné múzeum chce vytvoriť centrálnu databázu zbierok. Tá by mala sprehľadniť a uľahčiť vyhľadávanie údajov. V centre pozornosti však stojí vypracovanie projektu na budúce využitie starého levočského múzea s krásnym gotickým portálom kedysi nazývaného Stallungen. "Projekt, týkajúci sa opravy a budúceho využitia starého múzea, by sme mali odovzdať v decembri. Chceli by sme využiť štrukturálne fondy. Neviem, nakoľko budeme úspešní. Považujem to za našu šancu, ako múzeum nielen zrekonštruovať, ale rozšíriť i jeho ponuku a pohľad naň. Nechceme objekt premeniť na výstavné priestory, skôr máme záujem, aby sme mali na štandardnej úrovni uložené naše zbierky. Snahou je teda vytvoriť tam depozitárne priestory, ktoré budú bezprostredne súvisieť s ochranou zbierok. Chceli by sme tam umiestniť a rozšíriť našu knižnicu, ktorá už dnes spĺňa funkciu vedeckej knižnice, keďže taká tu široko-ďaleko neexistuje. Ľudia bádajúci v archíve si našou knižnicou vypomáhajú a ako sledujeme, počet študujúcich sa v nej zvyšuje," hovorí o zámeroch riaditeľka múzea M. Novotná.
Aj keď nie je podľa jej slov veľká, je natoľko kvalitná, že tu nájdu potrebnú literatúru študenti stredných či vysokých škôl, ale i bádatelia. "Chceli by sme na tomto poli popracovať a umiestniť do vybavených priestorov tohto objektu knižnicu, ktorá nebude slúžiť verejnosti na požičiavanie, ale skôr na prezenčné účely. Budú tu môcť prísť, študovať a bádať. A my sa im budeme snažiť zabezpečovať celkový servis. Máme veľmi slušnú spoluprácu s vedeckými knižnicami aj s Národnou knižnicou v Martine, fungujeme v sieti medziknižničnej a medzištátnej výpožičnej služby, tak snáď by sme tu mohli zabezpečiť moderné vybavenie vrátane internetu. Budeme teda môcť ponúknuť to, čo tu v značnej miere chýba," dodáva M. Novotná.
Prvoradým cieľom je teda historický objekt, ktorého základy siahajú podľa výskumov až do konca 13. storočia, zachrániť a dať ho zrekonštruovať. Ďalším cieľom je snaha na modernej a štandardnej úrovni umiestniť v objekte základnú muzeálnu prácu mať dobre vybavené depozitáre a uložiť zbierky do vhodných priestorov špecializovaného pracoviska, ktoré múzeum v dnešnej dobe potrebuje. "Naviac, my nemáme objekt, ktorý by nám patril a bol na slušnej úrovni. Terajšie sídlo múzea je v objekte, ktorý bol reštitučne vrátený evanjelickej cirkvi a takisto radnica je majetkom mesta. Jediný objekt, ktorý nám patrí, je Dom Majstra Pavla a spomínané staré múzeum, teda bývalá zbrojnica," vysvetľuje riaditeľka múzea. Budova starého múzea patrí k najstarším objektom v meste. Ako hovorí M. Novotná, našli sa tam doklady o dvoch vežových domoch. Aj jeho dnešná podoba je neskorogoticko-renesančná. V súčasnosti je pamiatka v zlom stave a preto finančný balík potrebný na jeho obnovu nebude podľa odhadov vôbec malý. Naviac, ako hovorí M. Novotná, zámerom je vybudovať k objektu prístavbu, kde budú umiestnené rozsiahle muzeálne zbierky. Jej súčasťou bude nákladný výťah. Ten umožní pohybovať sa v priestoroch múzea aj hendikepovaným, najmä telesne postihnutým.
"Ak by sme v projekte uspeli, zachránil by sa tak opäť jeden vzácny objekt a vznikol by podľa mňa iný pohľad na múzeum," tvrdí M. Novotná.
V prípade, že sa vízie levočských múzejníkov naplnia, plány neostanú hudbou ďalekej budúcnosti. Mohli by sa realizovať približne do dvoch rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš