prínos označila riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová práve seminár s hodnotnými prednáškami historikov.
"Veľmi prekvapujúce fakty priniesla napríklad prednáška kežmarského evanjelického farára, ktorý sa sústredil na mapovanie vianočných zvykov a tradícií židovskej komunity," uviedla E. Cintulová. Podľa jej slov vďaka tomu, že kežmarskému múzeu sa podarilo uspieť s projektom a z európskych fondov získal z programu Socrates 6 500 euro. Budú môcť konečne bezproblémovo vydať zborník prednášok zo seminárov, ten má vyjsť do konca roka.
Okrem odborného programu včera v Kežmarku v rámci Dní židovskej kultúry sprístupnili pre verejnosť aj výstavu s názvom Žili sme spolu. Predstavuje symbiózu spolužitia rôznych národov, národností a vierovyznaní v meste. Múzejníkov potešili aj predmety, ktoré dostali darom do zbierky, napríklad maketu starej kežmarskej synagógy, historicky vzácne knihy, obradné predmety a podobne. Súčasťou programu bola aj prehliadka starého židovského cintorína.
"Máme šťastie, že tento cintorín je uzamykateľný a tak sa nám v ostatných rokoch nestalo, že by ho vandali ničili," dodala E. Cintulová. V rámci Dní židovskej kultúry pribudla v interiéri kežmarského hradu aj pamätná tabuľa, ktorá pripomína, že práve v ňom boli v rokoch 1942-1944 boli väznení Židia pred transportom do koncentračných táborov.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš