osud chcel, aby to nebola celkom obyčajná náhoda. Svojou prácou sa významne zaslúžil o rozvoj prírodných vied na Slovensku v oblasti entomológie, a ako jeden z mála vedcov prispel aj k rozšíreniu a uchovaniu entomologických zbierok vo fondoch slovenských múzeí. Najväčším úspechom Andreja Reipricha bol nález dvoch nových druhov motýľov pre vedu psoty reiprichovej a obaľovača spišského.
Na A. Reipricha si spomína aj Zuzana Krempaská z Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi. "Každé stretnutie s ním vo mne zanechalo nezabudnuteľnú spomienku. Nesmierne miloval prírodu, ale i ľudí. Desať rokov som spravovala depozitár zoológie a takto sa začala naša spolupráca. Veľa som sa naučila z jeho práce, pohľadu na život, ľudí a prírodu, ktorú chápal ako celok, nie oddelene ako entomológiu. Entomológia je vedný odbor zaoberajúci sa výskumom motýľov. Zaoberal sa výskumom motýľov v Národnom parku Slovenský raj, ktorý tu realizoval od roku 1940. Nebol v tom čase entomológ, ale pedagóg na spišskonovoveskom gymnáziu. Avšak vypracoval sa na renomovaného odborníka. Územie Slovenského raja so svojimi 2200 druhmi overených druhov motýľov bolo aj vďaka jeho práci zaradené do zoznamu prírodného kultúrneho dedičstva."
Aj v živote profesora Reipricha došlo k akejsi náhode, ako to už býva. "V spomienkach uvádzal, že to bola práve viac náhoda. Raz si kúpil knihu o motýľoch a veľmi sa mu zapáčila. Čoskoro sa stal známym nielen na Slovensku, ale aj v rámci európskej odbornej entomologickej verejnosti."
Vynikajúce kresby motýlích ústrojov od A. Reipricha začali vychádzať v časopise Biológia. Slovenskou akadémiou vied boli v tých rokoch distribuované po celom svete. Takto sa stal známym determinátorom mikrolepidopter (drobných motýľov). Dnes o ňom vieme, že vydal 149 prác a viacero knižných publikácií. V roku 2001 vydal publikáciu Triedenie motýľov Slovenska podľa živných rastlín ich húseníc. "Naše múzeum sa môže pochváliť takmer kompletnou zbierkou mikrolepidopter skoro 8 tisíc kusov motýľov. Bol na ňu hrdý. Raz som sa dobre zasmiala na príhode, ktorú mi vyrozprával. Keď raz išiel okolo smižianskej rómskej kolónie, deti na neho pokrikovali motýlkar z Winnetoua. A keď sa ho jedna žienka opýtala, na čo odchytené motýle používa, odpovedal jej, že z nich varí guláš (smiech)," vybavuje si v pamäti Z. Krempaská.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš