Poľovníci z troch združení zahájili pod hradom Ľubovňa novú tradíciu
Michaela BREZINOVÁ a Jozef MIKLOVIČ10. októbra roku pána 2004 sa začala na úpätí Ľubovnianskeho hradu, priamo v areáli krásneho slovenského
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Michaela BREZINOVÁ a Jozef MIKLOVIČ
10. októbra roku pána 2004 sa začala na úpätí Ľubovnianskeho hradu, priamo v areáli krásneho slovenského skanzenu, písať nová tradícia organizácie Hubertovských slávností miestnych poľovníckych združení Háj Jarabina, Marmon Chmeľnica a spoločnosti OSLY Stará Ľubovňa.
Pár mesiacov dozadu trápila Karola Smreka myšlienka, ktorá mu často nedala spávať. Bola to myšlienka, aby sa aj široká nepoľovnícka verejnosť dozvedela niečo viac o statočnej práci miestnych poľovníkov, ktorí si ctia zdedené tradície, zvyky a obyčaje tejto krásnej záľuby.
Hodiny v posledných týždňoch príprav bili na poplach a dva dni pred konaním podujatia sa ešte pritvrdilo. "Ohlásilo sa zhoršené daždivé počasie, citeľne sa ochladilo, čo naopak u nás vyvolalo zvýšené potenie zo starosti, ako to všetko dopadne," prezradili organizátori. No nepoddali sa, nerezignovali, ba naopak, finálne práce príprav začali naberať viac na obrátkach posledný deň v sobotu. Vrásky na čelách poľovníkov začali pomaly miznúť vo večerných hodinách, keď ustal dážď, ba dokonca sa vyjasnilo a na oblohe sa objavili známe súhvezdia Veľkého a Malého voza.
Nastal deň D. Ráno okolo ľubovnianskeho hradu bolo hmlisté, chladné, ale hlavne bez dažďa. Možno zakročili samotní bohovia a víly, ktorí zaregistrovali úsilie členov poľovníckych združení a zariadili, že dážď už nehrozil.
Prvý ročník Hubertovských slávností odštartoval, ako inak, po poľovnícky. Spoza hustého porastu v areáli skanzenu sa k oblohe zniesol mocný hlas ručiaceho jeleňa. Hlas kráľa našich hôr preťal ohlušujúci výstrel z guľovej zbrane a o malú chvíľu sa pohol slávnostný sprievod účastníkov smerom k amfiteátru. Na čele sprievodu priamo za miništrantmi, kňazmi a pozvanými hosťami niesli poľovníci na čečinou vyzdobených nosidlách uloveného mohutného staršieho jeleňa s krásnym parožím nepravidelného desatoráka. Nosidlá položili pred oltár a pokľaknutím vzdali poslednú úctu úlovku. Vzápätí sa rozozvučali fanfáry poľovníckych trubačov a začala sa slávnostná omša, ktorú celebroval biskupský vikár monsignore Ján Zentko, s pomocou domáceho dekana Mariána Pánika. Za spevu vokálneho telesa pod vedením Pavla Guregu sa prítomní veriaci pohrúžili do modlitieb. Kázajúci vyzdvihol život sv. Huberta, patróna poľovníkov, no zdôraznil najmä význam zodpovedného prístupu k našej prírode a budovanie základov na ochranu nášho životného prostredia, v ktorom nerozlučne žili a naďalej budú žiť človek a zver bok po boku. Na záver bohoslužby Ján Pilát a Štefan Olšavský predviedli akt pasovania strelca na lovca jelenej zveri, čím vzdali patričnú úctu úlovku ako daru prírody a následnej obety.
Z priestranného amfiteátra sa prítomní pobrali na opačnú stranu areálu skanzenu smerom k hájenke priamo pod hradom. Práve odtiaľ sa šírila povetrím vôňa poľovníckych guľášov, ktoré navarili poľovnícki majstri kuchári podľa tajomných receptov.
Aby prítomným lepšie vytrávilo a mohli sa ponúknuť tzv. "nášupom", otvorila sa v priestoroch hájenky výstava poľovníckych trofejí zo zvierat ulovených v lokalite Starej Ľubovne. "Skoro každá trofej bola ohodnotená vysokým ocenením na chovateľských prehliadkach, čím je zvýraznená kvalita bonity ľubovnianskych lesov," tešili sa organizátori.
Gulášovým občerstvením odštartovala popoludňajšia časť premiérových slávností. S vôňou poľovníckych špecialít sa vo vzduchu miešali tóny dychovej hudby kapely Ľubovnianka a príjemnú atmosféru do chladného počasia priniesli aj folkloristi z Ľubovňanu. Len čo však na pódium vystúpila krásna deva v poľovníckom klobúku s ručadlom z volského rohu cez plece, ktorá znázorňovala bohyňu lovu Dianu, hudba i vrava razom stíchli. Do ticha, v ktorom bolo počuť i padajúce lístie z okolitých topoľov, zaznel hlas Mariky Smrekovej a prítomní sa mohli vo chvíľke poézie započúvať do umelecky poňatých poľovníckych tém.
"Ďalší účinkujúci predviedli rôzne hlasy ručiacich jeleňov. Pozoruhodný bol výkon v trúbení najstaršieho pána Milana Vitka. S umeleckým prednesom sa popasovali aj Ivan Ňaňko a Karol Smrek, ktorí názorne predviedli aj vábenie srnca počas lovu," priblížili organizátori čriepky z bohatého programu, v ktorom nechýbali ani ukážky poľovníckych psov a práce sokoliarov.
Kým dospeláci využívali čas rozprávaním si zážitkov z poľovačiek, medzi deťmi sa rozbiehal neľútostný strelecký súboj. "Vyraďovacím systémom z konečného rozstrelu vyšiel víťazne osemročný Michal Emil Miklovič, ktorý sa stal preborníkom prvého ročníka tohto podujatia," znel verdikt poroty. Aj keď počasie bolo naďalej chladné, na tvárach premrznutých malých účastníkov preteku sa pri preberaní cien, ktoré sponzoroval Andrej Tišák, mihol aspoň malý úsmev.
O vydarenom podujatí svedčila aj dobrá zábava, ktorá pod hradom vládla až do samého večera a bola korunovaná skupinovým spevom dobre naladených hostí, ktorí svätosväte sľubovali, že o rok prídu zas.
Autor: Kino Tatran:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš