Spišská Nová Ves starne, mladí vzdelaní ľudia odchádzajú za prácou do sveta
Spišská Nová Ves - Demografický vývoj klesá, ide o celosvetový trend. Výnimkou nie je ani okresné mesto Spišská Nová Ves. Alarmujúcim je však odchod
Erika Karasová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mladých ľudí hlavne s vysokoškolským vzdelaním. Druhým výkričníkom je index starnutia obyvateľstva mesta, ktorý z roka na rok stúpa. Na druhej strane vzdelanostná štruktúra obyvateľov mesta sa zlepšuje a narastá počet Novovešťanov, ktorí majú aspoň učňovské vzdelanie. Tieto informácie sú uvedené v pracovnej analýze, ktorú mesto Spišská Nová Ves vypracovalo kvôli tvorbe Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Podľa štatistiky počet obyvateľov klesá posledných desať rokov. Kým v roku 1990 v Spišskej Novej Vsi žilo 39 161 ľudí vlani to bolo 38 785 ľudí. "Zaznamenaný je aj ďalší negatívny trend v demografickej štruktúre obyvateľov mesta, a to zvyšovanie počtu odsťahovaných z mesta. Ten sa zvýšil od roku 1996 z 493 na 629 v roku 2003," uvádza pracovný tím v spomínanej analýze. Príčiny tohto stavu spočívajú v nedostatku pracovných príležitosti v meste a okolí. Mladá generácia má strach o svoju budúcnosť a preto odchádza do ekonomicky silnejších častí Slovenska, ale aj do zahraničia.
V Spišskej Novej Vsi pôsobia dve agentúry, ktoré sprostredkúvajú prácu v zahraničí. Ako vyplýva z rozhovoru s pracovníčkami, Spišiaci ich služby v značnej miere aj využívajú. "Starší klienti majú záujem o prácu v susednej Českej republike hlavne kvôli takmer žiadnym jazykovým bariéram. Mladých naopak láka západná Európa. My im môžeme ponúknuť prácu v Severnom Írsku," uviedla vedúca pracoviska v Spišskej Novej Vsi agentúry Kappa people a. s. Eva Šoltísová.
Kľučku na dverách si podávajú záujemcovia o prácu aj v agentúre GWA. "Našimi klientmi sú predovšetkým mladí ľudia do 35 rokov. Záujem je hlavne o prácu v Veľkej Británii a Írsku. Zarážajúce však je, že znalosť anglického jazyka je vo väčšine prípadov veľmi chabá," povedala pre naše noviny Lucia Blažková z GWA.
Mladí ľudia zo Spiša si to častokrát namieria aj za veľkú mláku. Lákavou je hlavne Kanada, pretože povolenie k pobytu v tejto krajine je možné získať oficiálne prostredníctvom ich vládneho programu. Záujemca ak spĺňa určité podmienky dostane prisťahovalecké víza. Vladislav Hrušovský zo Spišskej Novej Vsi má 34 rokov a v tejto krajine žije viac ako dva roky. Ďaleko od domova ho zahnali biedne ekonomické podmienky v našej krajine. Mladý inžinier po šiestich rokoch práce v Bratislave nemohol o vlastnom byte na Slovensku ani snívať. Nášmu denníku poskytol rozhovor na jednej z návštev v rodnej Spišskej Novej Vsi. Ako spomínal, začínal síce umývaním riadov v jednej z reštaurácii, postúpil však na technika vo svojom odbore a v čase nášho rozhovoru sa usiloval o to, aby mu v Kanade uznali vysokoškolské vzdelanie. Po roku pobytu síce s pomocou banky, ale predsa rozmýšľal o kúpe domu. "V Calgeri, kde bývam, som stretol aj celé rodiny s deťmi zo Spiša," povedal nám.
Priemerná hustota obyvateľstva v Spišskej Novej Vsi na kilometer štvorcový je 581,7 ľudí. Podiel obyvateľov mesta Spišská Nová Ves na celkovom počte obyvateľov okresu dosiahol 41 percent. Na celkovom počte Košického kraja je to zase viac ako 5 percent. Keďže klesá demografický vývoj klesá aj počet živonarodených detí. V roku 1990 pribudlo v Spišskej Novej Vsi 747 najmenších obyvateľov mesta. Vlani však tento počet klesol až na 385. Je to rozdiel takmer o 400. Socialistická doba bola charakteristická tým, že mladí utekali z dedín do väčších miest. Dnes to už neplatí. Do Spišskej Novej Vsi sa sťahuje z roka na rok čoraz menej ľudí. V roku 1990 to bolo 566 prisťahovalcov, ale vlani to bolo už len 355 ľudí, ktorí sa rozhodli usadiť v metropole Spiša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš