okrajovo. Lepšie povedané - vďaka pokusu stavať nové domy tu teraz archeológovia kopú a hľadajú vzácne poklady dávnej minulosti. Záchranný archeologický výskum bude pokračovať ešte budúci týždeň a na jar budúceho roku.
"Táto lokalita je známa, len 200 metrov východne od tejto polohy je tzv. Burbrich, výšinné opevnené sídlisko z neskorej doby kamennej. Keď sme sa dozvedeli, že v tejto polohe sa ide stavať, očakávali sme, že sa tu niečo objaví. Ani nás neprekvapilo, že v profile vykopanej ryhy pre vodovod sa objavili zahĺbené jamy. Začali sme so záchranným výskumom," uviedol Ján Soják z Archeologického ústavu SAV, pracoviska v Spišskej Novej Vsi. Ten si pochvaľoval aj prístup investora, ktorý na pozemku plánuje individuálnu bytovú výstavbu. Zákon o ochrane pamiatkového fondu totiž hovorí, že povinnosťou stavebníka je financovať výskum. "Vychádza nám v ústrety, nielenže dodržal literu zákona, ale ešte nám aj poskytol brigádnikov na kopáčske roboty," teší sa archeológ.
Archeológovia zatiaľ našli sedem zahĺbených jám, ktoré naznačujú, že ide o sídlisko ľudí z počiatku strednej doby bronzovej, nositeľov tzv. pilinskej kultúry. Jamy mohli slúžiť buď ako zahĺbené časti príbytkov, alebo na ťažbu hliny, z ktorej následne robili omietky. Sekundárne tieto jamy slúžili ako odpadkové. Práve v nich sa dá nájsť najväčšie množstvo vzácnych predmetov. "Našli sme rôzne druhy keramiky, zvieracie kosti, kamenné štiepané nástroje, čepeľové nožíky, zlomky kosákov a hrot šípu," dodal archeológ.
Podľa jeho slov je vysoká pravdepodobnosť, že archeológovia "natrafia" aj na pohrebisko. Objav sídliska z doby 1400 rokov pred naším letopočtom je o to cennejší, že na Spiši je síce prítomnosť pilinskej kultúry doložená viacerými predmetmi, ale nikdy sa nepodarilo nájsť regulérne sídlisko. Archeológovia veria, že aj na budúci rok budú mať dostatok peňazí, aby mohli vo výskume pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš