Na výťah pre hendikepované deti z Levoče prispeli ľudia z celého Slovenska
Levoča - Už od štvrtka bude pre potreby detí zo Základnej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči (ZŠI NS) slúžiť výťah pre
Daniela Dubivská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
imobilných žiakov. Škole, ako aj združeniu priateľov školy sa podarilo ako prvej a jedinej inštitúcii na Slovensku v tomto školskom roku začať so vzdelávaním detí s kombináciou zrakového a telesného postihnutia. To však nie je všetko. Združeniu sa tiež podarilo od tisícok darcov z celého Slovenska vyzbierať sumu vo výške 2,5 milióna korún, ktorú použila škola práve na vybudovanie výťahu pre imobilné deti.
Budova, v ktorej škola sídli, sa tak stáva vďaka výťahu bezbariérovou a dostupnou pre všetkých. Vyzbierané peniaze putovali na stavbu šachty, výťahu a úpravu sociálnych zariadení. Výťah už premáva, i keď oficiálna sláva sa koná v Levoči až budúci štvrtok.
Začiatkom tohto školského roka otvorila ZŠI NS v Levoči triedu, ktorú navštevuje päť detí s kombináciou zrakového a telesného postihnutia - štyria chlapci a jedno dievčatko. Ich triedna učiteľka Erika Hrošárová tvrdí, že už za dva mesiace na deťoch vidieť, že sa úspešne adaptujú na nové prostredie. „Pokroky robia najmä v hrubej motorike. Máme tu chlapca, ktorý chodil iba s chodítkom a už robí prvé samostatné kroky. Deti sú nútené premiestňovať sa - či už idú na desiatu, masáž alebo na prechádzku. Ak vidíme, že dieťa zvláda samostatne kroky s chodítkom alebo stojí s oporou, snažíme sa to podchytiť a včleniť do ich denného programu. Všetci už napríklad jedia lyžicou, okrem dievčatka, ktoré ešte kŕmime fľašou. Myslím si, že to pôjde, ale je to mravenčia práca a vyžaduje svoj čas," uvádza E. Hrošárová.
Ako poznamenala, podnetom pre otvorenie špeciálnej triedy bola spolupráca s americkou nadáciou Hilton Perkins v Bostone. Vlani sa tam zúčastnili stáže dve pracovníčky školy, ktoré sa učili pracovať s deťmi s kombinovaným postihnutím. Tieto deti potrebujú podľa E. Hrošárovej kolektív v neskoršom veku, ideálne je pre ne dopoludnia tráviť čas v škole a popoludní vo svojej rodine. Dvaja chlapci sú v internátnom zariadení, nakoľko vzdialenosť ich bydliska nedovoľuje každodenné dochádzanie do zariadenia.
Nový výťah dali v škole vybudovať špeciálne kvôli tejto triede. „Naša škola sídli v starej budove a neboli sme doposiaľ bezbariéroví. Výťah bol teda nevyhnutný a vďaka združeniu sa ho podarilo vybudovať," dodáva E. Hrošárová.
V zahraničí získala skúsenosti a dnes môže porovnávať, ako funguje starostlivosť o takto hendikepované deti vonku a u nás doma. Najpriepastnejším rozdielom sú podľa jej vyjadrení financie umožňujúce kompletné vybavenie školy potrebnými pomôckami i personál. Čo momentálne škole chýba, je podľa nej rehabilitačná sestra. Hoci majú v škole maséra, deti potrebujú aj rehabilitáciu a špeciálne cvičenia aspoň raz týždenne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš