zástupcov obcí a miest Prešovského kraja. Bolo to vo forme semináru o možnostiach využívania finančných prostriedkov z RF, v nadväznosti na separovaný zber jednotlivých zložiek komunálneho odpadu.
Obce a mestá majú zo zákona nárok na finančný príspevok z RF pri separácii komunálneho odpadu. Preukážu objem vyseparovaného odpadu, čo musia mať potvrdené recyklačným subjektom, ktorý sa danou komoditou zaoberá. Podmienkou je, že daná firma musí zhodnocovať odpad, nie ho zneškodňovať. Recyklačné firmy fungujú pod záštitou RF. Tento fond na Slovensku podporuje všetkých, ktorí odpad zhodnocujú, či už materiálovo alebo energeticky.
Spolu s vyše 60 zástupcami samospráv Prešovského kraja seminár absolvovalo okolo 20 recyklátorov, ktorý majú oprávnenie na zhodnocovanie a spracovanie plastov, opotrebovaných olejov, kovového šrotu, kombinovaných materiálov, papiera, opotrebovaných pneumatík a starých vozidiel.
„Povinnosť separovať komodity komunálneho odpadu je určená zákonom o odpadoch. Do roku 2010 by mali obce a mestá povinne separovať päť komodít z komunálneho odpadu, a to papier, plasty, kovy, sklo a biologicky rozložiteľný odpad," uviedol vedúci odboru ochrany zložiek životného prostredia KÚŽP v Prešove Jozef Kvokačka.
Dodal, že seminár zorganizovali na základe zistenia, že samosprávy Prešovského kraja využívajú príspevok RF v menšej miere, ako v iných krajoch Slovenska. „Ak starosta podá žiadosť na RF, bude deklarovať, že separoval jednotlivé zložky komunálneho odpadu, ktoré musí mať zahrnuté aj vo všeobecne záväznom nariadení, má potvrdenie od spracovateľa, že komodity prijal, tak za jednu tonu vyseparovaného odpadu má ten starosta nárok na sumu od 1 300 do 1 800 korún. Cenu stanovuje každý rok RF. V začiatkoch bola cena za tonu 1 300 korún, vlani 1 800 korún. Je predpoklad, že cena bude stúpať," dodal J. Kvokačka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš