Uskutočnila sa včera na pôde hotela Dukla v Prešove. Jej cieľom je podpora investičných a podnikateľských aktivít českých podnikateľských subjektov na východe Slovenska. Zvlášť v súvislosti s obchodnými príležitosťami na východe po vstupe SR a ČR do EÚ, ale reč bola aj o rozvoji regionálnej spolupráce. Mimochodom, pred rokom sa takáto misia konala v Košiciach a priniesla konkrétne výstupy v podobe vytvorenia štyroch spoločných podnikov. Ako zdôraznil generálny konzul ČR v Košiciach Vítězslav Pivoňka, misia je postavená na troch základných princípoch.
"Našim cieľom je predstaviť východ Slovenska českým podnikateľom a prišlo ich tu 13. Tiež konkretizovať možnosti založenia firiem, alebo pobočiek v tomto regióne. Chceme podporiť záujem podnikateľov o východné trhy, alebo o vytvorenie partnerstva s východoslovenskými subjektami s výhľadom na čerpanie prostriedkov z fondov EÚ, teda upozorniť na možnú regionálnu spoluprácu. Myslíme si, že sa tu otvárajú šance najmä pre malé a stredné podniky," uviedol český generálny konzul.
Obchodný radca Veľvyslanectva ČR v Bratislave František Mach pripomenul, že za posledný rok zorganizovali tri misie na Slovensku, z toho dve na východe.
Mrzí ho, že sa im tu nepodarilo nájsť výstavu s medzinárodnou účasťou, kde by sa mohli českí podnikatelia prezentovať. Preto považuje tieto misie pre vytvorenie kontaktov za dôležité.
Prvá časť podujatia bola teoretická, kde odzneli prednášky. Napríklad aj riaditeľa odboru krajín EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru a koordinácie spoločnej obchodnej politiky Stanislava Fritzla, ktorý hovoril o proexportnej politike ČR a východiskách pre spoluprácu po vstupe do EÚ. Nemenej zaujímavé bolo aj vystúpenie zástupkyne Zväzu priemyslu a dopravy Evy Svobodovej, ktorá zároveň reprezentovala projekt Cebre, čo je Česká podnikateľská reprezentácia pri EÚ v Bruseli. Podčiarkla, že sú schopní poskytovať podnikateľom cieľové služby a vybrať pre nich vhodné programy na takzvanom európskom ihrisku bez ohľadu na to, či ide o krajiny, ktoré spájajú spoločné hranice. Na Slovensku však zatiaľ nemajú kontakty ani spolupracovníkov.
V druhej časti misie sa uskutočnili kooperačné jednania podnikateľských subjektov. Podľa spoluorganizátorov, presnejšie riaditeľky Prešovskej regionálnej komory SOPK Heleny Virčíkovej, uskutočnilo sa 55 rokovaní. Záujem kooperovať s 13 českými subjektami prejavilo 35 slovenských firiem. Boli medzi nimi, strojárske spoločnosti, stavebné, výrobné, ale aj architekti, informatici a firmy poskytujúce rôzne služby. "Všetci očakávajú konkrétne výsledky. Kvalitných partnerov," uzavrela Virčíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš