vykurovaciu sezónu sú pripravení. Povedal, že všetkých 21 kotolní je v poriadku. Čo sa týka sídliska Družba, kde Bardbyt realizoval cez leto rozsiahlu investičnú akciu, menil rozvody a montoval blokové výmenníkové stanice, uviedol: "Na budúci týždeň môžeme začať kúriť."
Na Družbe sa však vyskytli problémy, riaditeľ Čech v týchto dňoch názor na pripravenosť sídliska Družba zmenil konštatovaním, že všetko beží na 90 percent. "Akcia je ukončená, vyskytli sa však technické problémy," dôvodil.
Septembrové zastupiteľstvo prerokovalo plnenie rozpočtu a hospodárskych úloh a stav plnení investičného plánu Bardtermu (spoločnosť so stopercentnou majetkovou účasťou mesta) za prvý polrok. Správu zobrali poslanci na vedomie a zároveň schválili aj návrh zmien investičných akcií. Pri tržbách z predaja tepla, teplej úžitkovej vody a elektrickej energie konštatovalo vedenie Bardbytu prekročenie. Celkový hospodársky výsledok spoločnosti za prvý polrok tvorí 9,628 milióna Sk.
Riaditeľ Čech dodáva, že množstvo vyrobeného tepla si Bardterm musí plánovať. Skrátka si musí objednať plyn a to osobitne pre každú kotolňu. Do ceny tepla pre odberateľov sa však premieta nielen cena plynu, ale aj elektrika, odpisy, voda, opravy a ďalšie. V tejto súvislosti sa žiada vysvetliť, že cena tepla sa skladá z dvoch zložiek a to z variabilnej a fixnej. Fixné sú napríklad mzdy, skrátka tie podmienky, ktoré sa nedajú ovplyvniť. Toto všetko sa potom zráta a určí sa priemerná cena tepla.
Takto vyrátaná cena tepla sa schvaľuje v Bratislave na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Ak sa cena tepla schváli - ide o maximálnu cenu tepla, vyššiu cenu si výrobca už stanoviť nemôže, aj keby mu nevychádzali náklady. K takto určenej cene tepla sa však ešte pripočítava 19-percentná DPH.
Riaditeľ Badtermu tvrdí, že v Bardejove sa s cenou tepla pohybujú v strede v rámci Prešovského kraja. "Sú aj lacnejší od nás, ale tu sa dá postaviť otázka i tak, že koľko sa do kotolní kde investovalo, od toho potom závisia odpisy, ktoré sa rovnako premietajú do ceny tepla. U nás investujeme dosť," podotkol. V tomto roku to je 28 miliónov Sk.
Kým v roku 2003 platili Bardejovčania za GJ vyrobeného tepla 480 korún, v tomto roku je to už 507 korún. V Prešove je maximálna cena tepla 506,80 koruny (toľko aj spotrebiteľom účtujú), v Sabinove je to 505 korún. V Stropkove 485 korún, účtujú si však za GJ 470 korún, tak to schválilo valné zhromaždenie spoločnosti, vo Svidníku je to 475,88 Sk a vo Vranove nad Topľou si k maximálnej sume 391 ešte treba prirátať 19-percentnú DPH.
Uviedol i to, že teplo sa pre koncového užívateľa nedá dodať bez strát v rozvodovom potrubí: "U nás je to asi 6 percent". Aby zamedzili stratám v potrubí, do blokov montujú výmenníkové stanice. Do blokov teda dodávajú studenú vodu, ktorá sa potom ohrieva v blokových výmenníkoch. Zdôraznil, že tie sa dajú regulovať, dá sa na nich nastaviť taký režim, aký si nájomníci objednajú. "Blokové výmenníky znamenajú pre užívateľov bytov zvýšenú kontrolu vlastných peňazí. Už nemajú na koho nadávať," poznamenala výrobno-technická námestníčka Bardtermu Natália Banduričová.
Nájomníci si podľa nej sami môžu určiť hodinu, do ktorej sa má vykurovať a kedy už stačí iba temperovať. "Od ktorej do ktorej hodiny chcú mať teplú vodu, ak od šiestej ráno do desiatej večer, tak bude, ako povedia, ak ju chcú mať 24-hodín, tiež im vyjdeme v ústrety. Ak si určia, že im stačí teplota vody 51 stupňov Celzia a nepožadujú 55 stupňov, tiež to vieme zrealizovať. Všetko je to o šetrení."
Uviedla i to, že rôzne špekulácie, čo sa týka odberu, týmto zanikajú, lebo koľko studenej vody sa do toho-ktorého bloku dodá, odmerajú blokové vodomery. Tieto merače sú na päte každého bytového domu a v súčasnosti sa spájajú do jedného regulačného centra.
Výmenníkové blokové stanice, ktorá sa dajú nájomníkmi regulovať, už v Bardejove majú vyše roka obyvatelia v okruhu kotolne K2. Ide o 13 výmenníkových staníc, vrátane materskej školy. Len nedávno ukončili ďalší okruh výmenníkových staníc na sídlisku Družba, je ich 17, vrátane dvoch základných škôl a materskej školy.
Riaditeľ Bardtermu priznal, že počas realizácie investičnej akcie na Družbe sa im podarilo vytopiť nejaké pivnice, a tiež, že sa vyskytli problémy s teplou vodou. "Nikto z obyvateľov nás neinformoval, že teplú voda majú odstavenú už niekoľko dní," dodal. Problém pri realizovaní spomínanej akcie na sídlisku Družba vznikol aj s tým, že výmenníkovú stanicu museli pre nesúhlas obyvateľov jedného bloku namontovať mimo neho. "Celú akciu nám to predražilo," skonštatoval A. Čech.
Nesúhlas obyvateľov bloku Pod Papierňou so zabudovaním výmenníkovej stanice súvisí s tým, že u jeho obyvateľov existuje snaha vybudovať si vlastnú kotolňu a odpojiť sa od Bardtermu. Miroslav Veselý, ktorý je iniciátorom tohto zámeru, nám povedal: "Chceme zlomiť monopol mesta" a dodal, že keď mu niekto ponúka GJ za 507 korún, a on ho dokáže vyrobiť za 230 korún a so všetkými nákladmi "tak sa niet o čom baviť".
Veselý uviedol, že chystajú kotolňu pre celý blok, teda pre 48 rodín. "Projekt máme a stavebné povolenie sme už tiež mali, ale mesto sa prostredníctvom Bardtermu odvolalo a krajský stavebný úrad nám povolenie zrušil. Celé sa to narušilo dianím na bytovom družstve, čiže celý proces s vydaním stavebného povolanie sme museli začať odznova."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš