trápi s ďalším podobným problémom. Hoci po ľuďoch s ponukou ubytovania akoby sa zľahla zem, teraz pod autá - takmer doslova - skáču iní.
"Nerobíme si ilúzie, že dlhoročnú kauzu so sprostredkovateľmi ubytovania vyriešilo jedno nariadenie mesta. Skôr to treba vnímať v tých súvislostiach, že sezóna už končí a oni si možno hľadajú iné formy, ako sa predať. Predpokladáme, že na začiatku zimnej sezóny ich znovu bude vidieť," uviedol náčelník mestskej polície Štefan Bako. Podľa jeho slov mestskí policajti spolu so štátnymi pravidelne monitorujú situáciu, v októbri, odkedy naradenie platí, nezaevidovali jediný prípad jeho porušenia.
"Horšie to je v oblasti Tatranskej Kotliny, tam nám paseku robia predajcovia húb. Väčšinou ľudia z neďalekých Rakús nazbierajú plné vedrá húb a tie potom predávajú pri hlavnej ceste," upozornil na aktuálny problém. Ako dodal, už v lete sa mestskej polícii vďaka neustálym kontrolám podarilo "hubárov" vytlačiť z Tatranskej Kotliny. "Problém bol aj v tom, že chodili priamo po domoch a bytoch, s čím súvisela sekundárna kriminalita," dodal náčelník.
"Hubári" síce opustili mestskú časť Vysokých Tatier, ale presunuli sa o pár metrov ďalej, pred jej začiatok. Huby teraz vnucujú motoristom. Zastavujú autá, autobusy, pohľad na kŕdeľ hubárov, ako s vedrami uháňa k autobusu, ktorý na križovatke zastane, pripomína estrádu. Niektorí svoje "táborisko" rozložili pri ceste zo Spišskej Belej do Tatranskej Kotliny.
"Dám vám celé vedierko rýdzikov za 250 korún, to je lacno, kúpte," ponúka premrznutý muž. Tvrdí, že huby zbieral večer predtým a mal ich uskladnené v chladničke. Keď vidí naše rozpaky, začína zjednávať. "Tak berte za dvesto, nech už môžem ísť domov," pokúša sa zlomiť naznačenú nevôľu. Po piatich minútach je ochotný dať vedierko rýdzikov aj s obsahom za 150 korún. "Hore pred Kotlinou lacnejšie nekúpite, tam budú chcieť 400 až 500 korún," tvrdí presvedčivo.
To, že svojim obchodovaním pri ceste ruší plynulosť cestnej premávky, ba chvíľami ju i ohrozuje, mu je úplne ľahostajné.
"Žiaľ, už asi tri roky registrujeme tento jav v okolí Tatranskej Kotliny, predavačov húb tam pribúda. My však z pohľadu lesného zákona ani zákona o ochrane prírody a krajiny do riešenia problému priamo na mieste, teda v okolí ciest, vstupovať nemôžeme," uviedol hovorca Štátnych lesov TANAPu Marián Šturcel. Ako dodal, hubári tohto roku "statočne" pozbierali to torzo lesných plodov, ktoré sa urodilo. "Pre svoju potrebu zbierať môžu, ale ako im my v teréne dokážeme, že to, čo nazbierali, je už nelegálne, že je to viac ako vlastná spotreba?" uvažuje M. Šturcel.
Potvrdil, že pôsobenie zberačov lesných plodov sa priamo podpisuje pod problémami s medveďmi. "Nielen že medveďom pozbierajú ich prirodzenú potravu, ale ich aj neustále vyrušujú a tak ich vytláčajú do iných lokalít, často bližšie k človeku," dodal M. Šturcel.
Podľa slov náčelníka mestskej polície vo Vysokých Tatrách aj kauza nelegálnych predavačov lesných plodov sa dá vyriešiť. "Nezvládneme to sami, chce to spoluprácu všetkých zložiek," dodal Štefan Bako. Ako naznačil, pri súčasnom počte pracovníkov nie je v silách mestskej polície strážiť konfliktné územie dvadsaťštyri hodín denne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš