nedostatok financií, mesto dostalo pôvodne od štátu o štyri milióny menej, ako by na normálnu prevádzku predškolských zariadení potrebovalo.
Takmer kolapsovú situáciu mesto v lete riešilo uvoľnením poldruha milióna korún zo svojho rozpočtu. Akútne však potrebuje zásadnú koncepciu, ktorá by naznačila, ako so škôlkami v meste ďalej. Kežmarčania totiž vedia, že kapacita MŠ je plne vyťažená, rušiť niektorú z nich by bolo nerozumné. Návrh opatrení, ktoré majú za cieľ zracionalizovať prevádzku piatich materských škôl budú poslanci rozoberať na najbližšom zastupiteľstve.
"Pripravené sú tri opatrenia. Prvým je zlúčenie všetkých piatich materských škôl do jedného právnického subjektu, druhým montáž ekvitermnej regulácie ústredného vykurovania na vstupoch do objektov štyroch materských škôl a tretím zjednotenie dodávateľov potravín pre všetky materské školy," uviedol vedúci oddelenia sociálnych vecí, školstva a kultúry Mestského úradu v Kežmarku Stanislav Škára.
Ako dodal, len zlúčením MŠ do jedného právnického subjektu by mesto ročne "ušetrilo" pravdepodobne dva milióny korún. "Je to ťažko predvídateľné. Začať by sme mali od 1.januára 2005, ale uvidíme, aké zmeny ešte prinesie fiškálna decentralizácia, tej sa trochu obávame," naznačil vedúci oddelenia. Riadenie škôlok by sa spojilo do jedného centra v najväčšej MŠ a ostatné by fungovali ako elokované triedy.
Toto opatrenie sa však nepozdáva predovšetkým vedeniu terajších piatich MŠ. "Samozrejme, že nie sme nadšené takýmto návrhom, nemyslím si, že by prinieslo zvlášť veľkú finančnú úsporu. Nepoznám presné detaily tohto kroku, ale neviem si predstaviť, či takéto riadenie bude pružné," vyjadrila sa Mária Vančová, riaditeľka MŠ Kuzmányho.
Ako dodala, obhospodarovať päť budov, mať na starosti desiatky zamestnancov a okolo 600 detí je dosť náročné sústo. Podľa jej slov ostatné návrhy na racionalizáciu zamestnanci MŠ v zásade vítajú. "Montáž regulácie tepla by nám priniesla výraznú úsporu, veď ročne len za teplo a teplú vody platíme okolo 700-tisíc korún. Keby sme mali reguláciu, môžeme cez víkendy a vo večerných hodinách len temperovať, ušetrili by sme 20-30 percent prostriedkov," dodala riaditeľka. Zavedenie ekvitermnej regulácie podporuje aj mesto, zo svojho rozpočtu je ochotné zafinancovať 1,1 milióna na jeho montáž v štyroch MŠ a jednej ZŠ. Ďalšiu úsporu v prevádzke škôlok má priniesť aj nakupovanie potravín u jedného dodávateľa.
"Som presvedčený, že návrh racionalizačných opatrení v zastupiteľstve prejde, kto z poslancov cíti aspoň trochu zodpovednosti, podporí ich. Viem, že riaditeľky MŠ budú proti, ale zatiaľ sme od nich nedostali jediný návrh, ako situáciu s nedostatkom peňazí riešiť," uviedol predseda komisie školstva pri mestskom zastupiteľstve Ľubomír Mačko. Ako dodal, mesto nemôže sústavne "plátať" prevádzku škôlok zo zdrojov, ktoré sú určené na iné školské zariadenia. "Myslím, že do konca roka škôlky s odretými ušami prežijú, ale len vďaka tomu, že takmer dva milióny korún dostali takpovediac z cudzích peňazí. Je na čase, aby sme definitívne rozhodli, akou cestou sa budeme uberať," šéf komisie školstva Ľ. Mačko. Mesto v spolupráci so všetkými školskými zaradeniami pripravuje aj zásadnú koncepciu rozvoja školstva v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš