Miroslav Antal (na snímkach). Tohtoročné MS v kráľovskej disciplíne športového rybolovu sa uskutočnili na riekach Belá a Váh v Liptovskom Hrádku, na rieke Váh v Liptovskom Mikuláši, vo Váhu v Ivachnovej a na rieke Orava pri Dolnom Kubíne. Na štvordňovom podujatí sa predstavilo 23 krajín, pričom z každého štátu súťažilo päť pretekárov. Slovensko reprezentovali okrem Miroslava Antala Jozef Čanda a Miloš Bodnár zo Starej Ľubovne, Peter Bienek zo Žiliny a Ján Bartko z Liptovského Hrádku.
"Tieto preteky boli dosť náročné fyzicky aj psychicky, pretože veľa ľudí od nás očakávalo, že v domácom prostredí dosiahneme obrý výsledok," rozhovoril sa dvojnásobný majster sveta. Doposiaľ bolo najlepším rezultátom slovenskej reprezentácie piate miesto v družstvách a tretia priečka Jozefa Trnku z Liptovského Hrádku medzi jednotlivcami spred šiestich rokov. Medzi top favoritov patrili Francúzi, Poliaci, Česi a Taliani.
"Boli to namáhavé preteky z toho dôvodu, že los nám príliš neprial. Dostávali sme ťažšie trate v horných úsekoch riek, kde je tok rieky prúdivejší, silnejší a v týchto lokalitách je podstatne menej rýb ako na nižších miestach. Cez to všetko sme sa ale dokázali preniesť napriek značnému psychickému tlaku," priblížil nevyspytateľné zrady vôd M. Antal.
Na MS sa bodujú všetky pstruhy, lipne, hlavatky a jalce od 20 cm nahor. Preteky pozostávajú z dopoludňajšej (od 9. do 12. hodiny) a popoludňajšej (od 15. do 18. hod.) súťaže. Každý zo 115 pretekárov má svojho vlastného rozhodcu, ktorému musí doniesť ulovenú rybu bez toho, aby sa jej dotkol. Chytá sa na háčik bez protihrotu, rybu vloží "lovec" do podberáka a odnesie ju k rozhodcovi, ktorý ju odmeria, zapíše čas a body. Vyhráva ten, kto má najviac bodov, čiže odchytaných čo najväčších počet veľkých rýb. Tajomstvo úspešného lovu nie je vôbec jednoduché.
"Úspech sa určite neskrýva v muškách. Najdôležitejšie je čítanie vody a správanie sa v nej a jej blízkosti. Už hodinu pred pretekmi je dôležité prejsť si trať a pozorne vnímať jej okolie, sústrediť sa na vybrané miesta a vedieť sa správne rozhodnúť. Nikdy sa človek nesmie postaviť k slnku tak, aby vrhalo tieň na vodu, lebo to ryby plaší. Veľmi dôležité je chodiť po vode pomaly a chytať rýchlo, aby ryby z háčika nepadali," pripomenul M. Antal, ktorý chytá ryby od svojich desiatich rokov.
Pretekať však začal len pred štyrmi rokmi a toto boli vôbec jeho prvé MS. "Na ryby som chodil len pre vlastné potešenie a hoci som mal niekoľko kapitálnych úlovkov, nikdy sa mi nechcelo dať do toho, aby som pretekal."
V roku 2000 však založili vo Svite ŠK Zubač Svit a v priebehu štyroch rokov sa prebojovali až do elitnej prvej ligy, v ktorej v tomto roku obsadili druhé miesto. Športový rybolov sa skladá z troch rôznych disciplín. Rybolovná technika má s pravou rybačkou len veľmi málo spoločného. Jedná sa o udicu, silón a záťaž, pričom sa hádže na suchu do diaľky na rôzne terče. V love rýb udicou plávaná - plavačka sa chytajú ryby na plaváku. Vrcholom športového rybolovu a jeho kráľovskou disciplínou je muškárenie - lov rýb na umelú mušku na riekach a jazerách. Na budúci rok sa MS uskutočnia vo Švédsku a Miroslav Antal sa na nich predstaví v úlohe obhajcu titulu. Ako prebieha ladenia formy na takéto vrcholné podujatie?
"Každá voda je niečím špecifická. Na každej rieke sa vyskytujú larvy a mušky, ktoré sú rôzne svojou veľkosťou v každom ročnom období. Preto je dôležité poskytovať rybe takú potravu, ktorá je na dané obdobie aktuálna a čo najprirodzenejšia," vysvetlil M. Antal, ktorý prípravu na budúcoročné MS v žiadnom prípade nepodceňuje.
"Niektorí chlapci už vo Švédsku chytali, a tak niektoré rieky poznajú. Napriek tomu chceme ísť na MS minimálne desať dní dopredu. Pokiaľ sa nám podarí pozháňať nejakých sponzorov, radi by sme dva-tri mesiace pred MS išli do Švédska aspoň na desať dní zmapovať potravinový reťazec a výskyt mušiek. Na úspech môžeme pomýšľať len v tom prípade, ak budeme dôverne poznať terén. Ostatné výpravy, či už Taliani, Francúzi alebo Česi majú vynikajúce ekonomické zázemie a preto sú každoročne v špičke. V našom klube ŠK Zubač Svit sme v krátkom časovom období dosiahli prvú ligu, máme tituly majstrov sveta v jednotlivcoch i v družstvách a v budúcnosti sa chceme venovať najmä mladým. Je totiž smutné, že Slovensko doposiaľ nepostavilo družstvo na ME ani MS juniorov," dodal na záver M. Antal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš