niekoľko rokov aktívne zapája do viacerých okresných a krajských súťaží v matematike, chémii, fyzike, geografii, geológii, astronómii a náboženstve. Zo žiadnej sa nevracia domov s prázdnymi rukami. Počas nášho rozhovoru zdobilo jeho stôl dovedna 42 diplomov, ocenení a gratulácií, ktoré získal počas štúdia na základnej škole. Popredné umiestnenia získal najmä z dvoch predmetov matematiky a fyziky, ktorým zasvätil doposiaľ celý svoj život.
Kedy si sa prvýkrát dostal do povedomia verejnosti?
"Ešte na škole na Hutníckej ulici prišla za mnou moja triedna učiteľka s tým, že by bolo dobré nejako ma zviditeľniť. Najprv vybavila krátky rozhovor v televízii a potom o mne napísala článok. Nežiadal som ju o to, bol to len mediálny ťah s cieľom zviditeľniť školu. A tá sa dá 'predať' tým, čím disponuje nadanými študentmi. Minule ma ale jedna stará pani na ulici zastavila a povedala, že mi drží palce. Bolo to príjemné a potešilo ma to."
Kde podľa teba korení tvoja genialita a kedy to všetko začalo?
"Do školy som nastúpil ako sedemročný. Otec mal rád matematiku, mama zasa nie. Na druhom stupni mi to jednoducho pálilo, matematiku som vedel a nepotreboval som sa učiť. Najprv si učitelia mysleli, že príklady preratávam doma. Na previerkach sa ale ukázalo, že viem počítať rýchlo a správne. Účasťami v súťažiach od útleho veku sa na mňa vedomosti postupne nabaľovali. Po príchode na druhý stupeň som dostal veľmi dobrú učiteľku, ktorá ma z matematického hľadiska podchytila, súťažil som v rôznych súťažiach, najmä matematike a fyzike. Mával som s ňou i konzultácie a príklady som riešil niekedy aj tri či štyri hodiny denne."
Po skončení základnej školy si mal možnosť voľby medzi gymnáziami v Košiciach a u nás v Spišskej Novej Vsi. Čo napokon ovplyvnilo tvoju voľbu zostať v meste?
"Po úspešnom absolvovaní skúšok v Košiciach mi dal riaditeľ ústny prísľub, že ak budem chcieť jednoducho prestúpiť, tak môžem. Gymnázium navštevujú najlepší talentovaní žiaci z Prešovského a Košického kraja, teda elita z východu. Dochádzanie cez víkendy by mi zrejme prekážalo a doma mám väčšiu pohodu.
Dá sa porovnať úroveň oboch gymnázií?
"Na našom začíname nový alternatívny plán. Učivo v rozsahu štyroch rokov preberieme v priebehu troch a v štvrtom ročníku máme asi dvadsať voliteľných predmetov, čo umožňuje vyššiu špecializáciu. Školu by som mal stíhať. Skok skôr vidím v matematických súťažiach, do ktorých sa zapájam. Momentálne to ale neviem celkom objektívne posúdiť, uvidíme po dvoch troch mesiacoch. V Košiciach sa študenti zapájajú do všetkých matematických súťaží a ak by som videl, že zaostávam o pár priečok za nimi, tak sa začnem informovať o možnosti prestupu."
Pre adeptov na voľnú stoličku vedľa teba v lavici by mal byť zrejme vypracovaný poradovník. Možno už len z hľadiska známok a vylepšenia si priemeru....
"Ja som človek, ktorý hovorí: Keď chceš odpísať, tak odpíš. Budeš to mať na 99 percent dobre, ale pomáhať ti nejako na písomkách nebudem. Mal som spolusediacich, ktorí si pri mne zlepšili známky. Bolo to ale tým, že som ich cez prestávky vytiahol na debatu o tomktorom predmete. Nemal som žiaden problém vysvetliť celej triede počas prestávok z fyziky to, čo na hodine nepochopili. Myslím, že som im dosť pomáhal, ale vôbec ma to nezaťažovalo."
Človek by pri prvom pohľade na teba povedal, že si absolútne poctivý knihomoľ...
"Po knihe siaham veľmi málo, ale na gymnáziu pociťujem potrebu pozrieť sa do matematických a fyzikálnych kníh. Ale napríklad odporúčanú literatúru určenú na astronomickú súťaž možno nájsť iba v košickej knižnici, takže som sa k nej ešte nedostal. Nie som vyslovene typ, ktorý by si sadol a rad za radom čítal doma knihy."
Si vôbec v niečom absolútny antitalent?
"V športe. Od telesnej výchovy som kvôli zdravotným problémom oslobodený už pár rokov. Športy ako basketbal, volejbal a futbal mi nikdy nešli. Na druhej strane mám rád turistiku a cyklistiku, teda športy na výdrž."
Autor: Rado KLEIN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš