však túži po úplne opačných hodnotách tých, ktoré sa spájajú s prírodou, prirodzených relaxom, tichom a pokojom. Takéto miesta vyhľadávajú v posledných rokoch kvôli inšpirácii intelektuáli, ale aj milovníci krásneho prostredia, práve v oblasti Levočských vrchov. Tam, kde dodnes dýcha život zo starých, zdanlivo staromódnych dreveníc. Práve tie už niekoľko rokov vyhľadávajú predovšetkým ľudia nasýtení civilizáciou, aby sa jednoducho povedané "odstrihli." Odkupujú staré chalupy či drevenice alebo ich nanovo stavajú a renovujú. Keď sa prejdete dedinkami ako Uloža, Nižné a Vyšné Repaše, Torysky a Oľšavica, nájdete tu idylku, po ktorej možno podvedome roky túžite.
V Oľšavici dnes stojí dvanásť pôvodných dreveníc, z toho šesť obývaných. Zvyšok chodia obdivovať potenciálni záujemcovia, ktorí chcú drevenice odkúpiť zväčša na rekreačné účely. "Na pohľad sa možno nezdá, že tu ešte máme toľko dreveníc, ale niektoré sú prikrášlené našimi bývalými brizolitmi," dodáva M. Demočko. Hodnota jednej obývateľnej drevenice sa dnes vyšplhala na sumu do 200-tisíc korún, ešte pred niekoľkými rokmi by sa dala kúpiť aj za polovicu. "O drevenice je priebežný záujem. Avšak v mnohých prípadoch to stojí na vlastníckych problémoch, majetky teda nie sú vysporiadané. Ide niekedy aj o viacerých vlastníkov. Medzi záujemcami dominujú mestskí či už Levočania, Spišskonovovešťania i Košičania. Je vidieť, že ľudia z mesta majú dosť ruchu a utiekajú sa do ticha vidieka, lebo tu si naozaj môžu oddýchnuť. My v tomto prostredí žijeme, takže ho takto nevnímame a nebažíme po dreveniciach, ale obyvatelia miest túto romantiku vyhľadávajú," tvrdí starosta.
Paradoxné je, že v dedinke, odkiaľ v čase hospodárskej krízy odchádzali ľudia za prácou až do Ameriky, hľadajú vysťahovalci opäť svoje korene. Ako vraví M. Demočko, takmer z každého domu tu ktosi odišiel do Ameriky. Dnes sa vracajú už ich potomkovia, aby spoznali korene svojho rodu. Starosta Oľšavice Mikuláš Demočko tvrdí, že trinásť rokov sa v obci nepostavil ani jeden dom, hoci o pozemky by núdza nebola. Avšak v tomto roku tu vyrástli hneď dve stavby. Podľa jeho slov sa začína diať v obci čosi pozitívne. Problémom ostávajú i naďalej možnosti ubytovania a absencia podnikateľov, ktorí by tu chceli podnikať v oblasti cestovného ruchu. Obci chýba napríklad i penzión, i keď priestorov na jeho vybudovanie je v Oľšavici dosť. "Nie sú tu ľudia, ktorí by sa takého podnikania chytili. Chcelo by to mladšiu generáciu so záujmom o cestovný ruch. Dá sa povedať, že v tomto smere máme ešte medzery, ale podnikli sme prvé kroky, aby sme obec zviditeľnili. Absolvovali sme školenie pre nezamestnaných, ktorí už získali certifikáty na prevádzkovanie cestovného ruchu. Majú tu priestory, takže hádam postupne sa v obci rozbehnú aj tieto aktivity," vysvetľuje M. Demočko. Ako perspektívne sa ukazujú väzby na cyklistickú trasu vedúcu z Levoče cez Oľšavicu. V lete sa tu objavujú cyklisti, v zime lyžiari na bežkách. V súčasnosti starosta uvažuje o tom, že v budúcnosti ponúknu turistom ako domácu atrakciu svoj folklór alebo ochutnávku tunajších jedál.
Dnes má Oľšavica 320 obyvateľov. Hoci v predošlých rokoch ich počet klesal, teraz stúpa. "Myslím si, že sme dosť perspektívna obec. Ľudí u nás pribúda, takže sa necháme prekvapiť, čo nám budúcnosť prinesie," dodáva.
Foto: Jope
Text pod foto: O drevenice v Oľšavici bude o niekoľko rokov ešte väčší záujem ako dnes. Otázne je, či budú ešte nejaké na predaj.
Autor: dub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš