políciou máme podpísanú zmluvu o spolupráci. Tá funguje, otázne je, ako," povedal primátor Imrich Hamarčák na ostatnom mimoriadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Stropkove o bezpečnosti v meste. O jeho priebehu sme už v Korzári informovali. Diskusia sa týkala aj mestskej polície (MsP) a jej fungovania a kompetencií. Zo strany poslancov zazneli výhrady, že mestskí policajti často slúžia ako poštári, roznášajúci okrem súdnych zásielok (vyplýva z dohody) aj rôznu inú mestskú poštu.
V súčasnosti ich je šesť no dvaja z nich si dopĺňajú potrebné vzdelanie. Pri schvaľovaní rozpočtu pre budúci rok sa majú poslanci zaoberať rozšírením stavu MsP na desať ľudí.
Zaujímal nás názor samotnej MsP k udalostiam posledných dní.
"Všetci si myslia, že štyria mestskí policajti dajú do poriadku celé mesto. To sa jednoducho nedá. Pri štyroch ľuďoch mám problém zostaviť služby. Doteraz sme mali služby v pondelok až piatok od 8.00 - 24.00 a v sobotu od 8.00 - 12.00. Čo sa týka rozšírenia, ono je to pekné, ale napríklad máme auto, ktoré má najazdené 300-tisíc kilometrov. V podstate je to vrak a sústavne ho musíme opravovať, pretože nie sú prostriedky na nové. Pýtam sa odkiaľ vezmú peniaze, keď nás bude viac," povedal náčelník MP Miloslav Polák (na snímke). Podľa neho sa situácia v meste z hľadiska bezpečnosti bude naďalej zhoršovať. Podiel na tom vidí v nezamestnanosti a agresivite u detí už na základných školách. "Školský poriadok už platí iba v škole a do krčmy môže ísť každý. Keď prevádzkar nalieva alkohol neplnoletej osobe, môžem mu uložiť blokovú pokutu tisíc korún. Ale mňa tu každý pozná. Keď sa tam objavím, zrazu je všetko v poriadku. Ak má alkohol mladistvý pred sebou na stole povie, že nie je jeho, a ťažko sa to dokazuje."
Polák konštatoval, že spolupráca so štátnou políciou funguje. "Nemáme spoločné hliadky, ale vzájomne sa dopĺňame a pomáhame si." Zaujímalo nás, či sa MsP nestretla s negatívnymi reakciami od občanov mesta na ich prácu po tragédii, ktorá sa stala pred dvoma týždňami. "Vyčítajú nám, že pokutujeme za nesprávne parkovanie áut blokovými pokutami vo výške 50 až 100 korún."
Takisto nevidieť chodiť policajtov po uliciach peši. "V minulosti sa stávalo, že sme odstavili auto a chodievali peši, no keď sme sa vrátili, mali sme rozbité svetlá. Druhá vec je, že keď ma zavolajú na zákrok, ja stratím čas, pokiaľ sa dostanem k autu. Iné je to vo veľkých mestách, kde majú pešie aj motorizované hliadky," konštatoval Polák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš