ktorom členovia Klubu darcov rozhodovali o udelení grantov. "Darcovia, ktorí dali viac než tisíc korún rozhodujú o desiatich projektoch. Z nich vybrali sedem v prvom kole a dnes z nich vyberú päť, ktoré budú podporené sumou minimálne 30-tisíc korún," povedala pre Korzár na stretnutí pracovníčka KNP Emília Pastirčíková a pokračovala: "Klub darcov je aktivitou Komunitnej nadácie Prešov, v ktorej darcovia môžu venovať ročný príspevok v minimálnej hodnote 200 korún na to, aby podporili aktivity v meste Prešov. Projekt Klubu darcov KNP vznikol v septembri minulého roka, aj keď Klub priateľov KNP funguje od roku 1998." V tomto kole rozhodovali o použití prostriedkov samotní individuálni darcovia,
v ostatných grantových kolách stále platí, že rozhoduje Správna rada KNP. Komunitná nadácia okrem toho v tomto čase dáva dokopy skupinu mladých filantropov, ktorí budú rozhodovať o prideľovaní prostriedkov na projekty mladých ľudí. "V októbri tiež rozbiehame armádu dobrovoľníkov, čiže budeme hľadať ľudí ochotných pomáhať komunitnej nadácii svojou aktivitou, prácou a venovaním sa vo voľnom čase," dodala Pastirčíková.
"Prispievam preto, lebo Komunitná nadácia Prešov podporuje také projekty, ktoré skrášľujú a zveľaďujú mesto. A som rada, že môžem k tomu prispieť aspoň malým kúskom," povedala nám darkyňa Martina Temkovitzová. Podobný postoj má aj darca Rado Jovič: "Snažím sa pomôcť v rámci toho, čo mi dovoľujú moje možnosti, podmienky a čas." Darcom, ktorý poskytol najviac finančných prostriedkov je Luigi Cossar (na snímke vľavo, vedľa predsedu Správnej rady KNP Emila Maleckého). Ide o nového člena Klubu darcov KNP, ktorý nadácii doteraz venoval 24-tisíc korún.
Aké projekty sa rozhodli podporiť členovia Klubu darcov KNP? Grant vo výške 30-tisíc korún získalo nasledujúcich päť projektov:
1. Klub Návrat - miesto pre vzdelávanie náhradných rodín a odborníkov (žiadateľ: Centrum Návrat Prešov). Popis projektu: Projekt je zameraný na spoluprácu náhradných rodín, rodičov a detí, s odborníkmi, ktorá má zabezpečiť rýchlejšiu a "bezbolestnejšiu" adaptáciu detí z ústavnej starostlivosti alebo nefunkčných rodín v nových rodinách.
2. Kalendár (Základná umelecká škola Prešov, výtvarný odbor).
Vytlačenie kalendára, do ktorého budú doplnené originálne grafiky žiakov
školy. Ide o metodickú pomôcku pre učiteľov, motiváciu pre iné deti či prezentáciu
školy.
3. Žijeme zdravo v zdravom meste (občianske združenie Risen). Protidrogová tematika - terénna sociálna práca na sídliskách s drogovo závislými, experimentátormi, preventívne aktivity.
4. Projekt T. O. (Základná škola internátna pre sluchovo postihnutých, Prešov). Téma triedenia odpadu - priebežné aktivity počas školského roka zamerané na zlepšenie teoretických vedomostí žiakov o recyklácii odpadu a ich uplatnenia
v praxi pomocou praktických hravých aktivít.
5. Zachráňme pre nás a pre Európu jedinečné dedičstvo - časť seba (folklórny súbor Rozmarija pri ABC - centre voľného času v Prešove). Podpora vybavenia súboru krojmi. Nová naštudovaná gorlanská choreografia sa doteraz mohla prezentovať len málo, z dôvodu chýbajúcich prostriedkov na nové kroje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš