zriadiť takéto centrum prišli rodičia detí, ktoré sú postihnuté hlavne Downovým syndrómom. Urobili si aj občianske združenie Nádej pre Down. V Sabinove a okolí žije približne dvadsať downikow. Navštevujú špeciálnu základnú i materskú školu. Zastupiteľský zbor už pred pár mesiacmi schválil zriadenie centra pre downikov, aj inak postihnuté deti. Mesto poskytlo priestory a vezme si na seba aj platby za energie.
Pôvodne chceli prevádzku centra spustiť už od septembra. Úpravy priestorov pre handicapovane deti, ktoré si vyžadujú špeciálne podmienky a zabezpečenie odborného personálu i lekárov proces prípravy centra predĺžili. V spolupráci s mestom sa na realizácii myšlienky vytvorenia centra podieľali aj lekárka Ľubica Fabišíková a bývalá riaditeľka MŠ Iveta Kožárová. "V Lipanoch a Košiciach už fungujú podobné centrá. Aj tu evidujeme množstvo detí, ktoré by takúto starostlivosť popoludní privítali," uviedla terajšia riaditeľka Materskej školy Monika Leššová. "Chceme týmto deťom vytvoriť vhodné podmienky na popoludňajšiu činnosť." Odbornosť a profesionalitu budú zaručovať detský neurológ, psychológ, logopéd, fyzioterapeut a špeciálny pedagóg. "Dohliadať budú aj asistenti, no a samozrejme, Centrum nebude iba pre deti, ale aj pre ich rodičov," upresnila riaditeľka školy. Rodičia môžu kedykoľvek prísť a porozprávať sa o problémoch, či vymeniť si poznatky. Trieda bude vybavená špeciálnymi pomôckami, nemala by chýbať aj hydromasážna vaňa.
Podľa slov primátora Sabinova Petra Molčana zo strany rodičov bola ešte jedna požiadavka, na bezbariérový prístup do priestorov materskej školy. Mesto to chce riešiť priebežne, po spustení centra do prevádzky. Zariadenie pre deti s oneskoreným psychomotorickým vývinom bude v MŠ na UL. 9. mája fungovať v popoludňajších hodinách, po skončení vyučovania.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš