v prípade mesta Krompachy. Krompašskí poslanci v priebehu uplynulého roka schválili prijatie nového všeobecnezáväzného nariadenia, ktoré upravuje podmienky odchytu túlavých zvierat. Súčasťou VZN-ka je aj zriadenie odchytnej stanice, pričom odchyt by mal byť v pôsobnosti tunajšej mestskej polície. A hoci podľa slov jej náčelníka Jána Kopnického na zriadenie stanice je ešte nutné jej technické zabezpečenie a tiež vyriešenie financovania, prvou lastovičkou v tejto oblasti je nový člen mestskej polície Ľuboš Spišák, ktorý má oprávnenie na odchyt túlavých zvierat a ktorý pomáhal pred deviatimi rokmi odchytnú stanicu rozbiehať aj v Spišskej Novej Vsi.
"Odchytná stanica v Spišskej Novej Vsi patrila vôbec medzi prvé, ktoré na Slovensku v tomto období vznikli. Pomaly sme ju rozbiehali, pričom v začiatkoch bolo nutné vychytať všetky nedostatky. Prijatí boli dvaja pracovníci, ktorí sa tomu venovali a niekedy som im pomáhal aj ja. Zostavili sme prevádzkový poriadok stanice, ktorý neskôr schválila aj štátna veterinárna správa. Dnes táto stanica je už zabehnutá," približuje Ľ. Spišák.
Ako ďalej zdôrazňuje, odchyt túlavých zvierat je veľmi dôležitý aj z hľadiska rizika šírenia rôznych nákaz a ochorení zo zvieraťa na človeka. Samotné oprávnenie na výkon tejto činnosti si vyžaduje absolvovanie špeciálneho kurzu pri Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach. Trvá niekoľko dní a jeho súčasťou je okrem klasických techník odchytu, aj oboznámenie sa práve s prenosnými chorobami. "Samozrejmosťou sú aj všetky legislatívne náležitosti, a tiež dodržiavanie zákona o ochrane zvierat, ich vhodné ustajnenie a nakŕmenie. Okrem toho je tu aj zbrojný preukaz na tzv. narkotizačnú pušku, používanú najmä pri paralizácii nebezpečných a agresívnych zvierat. Nie na všetky zvieratá je však nutné ju použiť. Niektoré ak sú hladné stačí ich prilákať doslova iba kúskom jedla a mechanicky odchytiť napr. sieťkou. U menších plemien sa väčšinou používajú tzv. drôtené rukavice, ktoré chránia pred uhryznutím. Ďalej sú to aj ílkové slučky, ktoré sa natiahnú zvieraťu na krk a to sa dovedie až do odchytného auta," zdôrazňuje Ľ. Spišák.
I keď v Krompachoch výskyt túlavých zvierat nepatrí ku každodenným javom, takéto prípady sú to dosť časté. "Ide väčšinou o zvieratá, ktoré majú známku a iba sa voľne pohybujú po meste, ale stávajú sa aj prípady, že v uliciach sa objaví aj klasický túlavý pes, ktorý je zdrojom nákazy. Momentálne to prebieha tak, že keď sa niekde objaví zatúlaný pes, tak sa doslova snažíme vypátrať majiteľa podľa jeho známky. Ale boli aj prípady, že majiteľ bol mimo domu a tak sme psa na 24 hodín nechali tu u nás a dávali sme mu vlastné desiate. Niektorí ľudia, keď zbadajú túlavého psa na ulici, žiadajú nás, aby sme ho odstrelili. To však nie je možné. Ako som už spomínal platí tu zákon o ochrane zvierat. Psa bezdôvodne nemožno usmrtiť. V záchytnej stanici psy ostávajú niekoľko dní. Ak sa dovtedy neohlási jeho pôvodný majiteľ, alebo ak o psa neprejaví záujem niekto iný, pes je usmrtený. Musí to byť však najrýchlejším a najvhodnejším spôsobom po predchádzajúcom zbavení vedomia bez zbytočnej bolesti a utrpenia," dodáva na záver Ľ. Spišák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš