priateľstvo stáva nákladnou a nedostupnou záležitosťou. Ceny kníh sa šplhajú z roka na rok vyššie a súčasná legislatíva sa správa macošsky aj k predajcom kníh, najmä tým drobným. Potvrdzuje to aj prípad jediného krompašského kníhkupectva, ktorého dvere pred mesiacom ostali natrvalo zatvorené. Ako nám potvrdila jeho majiteľka, Beatrice Jančurová, úderom pod pás bol nárast DPH-áčky na devätnásť percent.
"V tejto oblasti pracujem už dvanásť rokov. Neskôr som si otvorila vlastné kníhkupectvo. Naivne som si myslela, že to pôjde. Ono to spočiatku aj išlo. Ani minulý rok nebol zlý. Všetko to však začalo nárastom DPH-áčky. V minulom roku som hospodárila zo ziskom a dúfala, že keď tá nová DPH začne platiť, a ja budem potrebovať nejaké peniaze od štátu, že štát mi pomôže. Ale obrátil sa ku mne chrbtom, podobne, ako aj banky, keď som žiadala o pôžičku či úver. Obrátila som sa na mesto i súkromné osoby, ale neuspela som. Bohužiaľ som k tomu pristupovala veľmi citlivo a nevidela ekonomickú stránku veci. Kníhkupectvo je v podstate neziskovou záležitosťou, ako celá kultúra vôbec. Tá by v dnešnej dobe potrebovala, tak ako kedysi, štedrých mecenášov," približuje B. Jančurová.
Nemyslí si však, že nárast cien kníh je veľkým skokom, ale v Krompachoch a okolí to znamená veľa. "Je tu vysoká nezamestnanosť, ľudia nestíhajú pokrývať ani tie najzákladnejšie potreby v živote a tak im prirodzene na nič iné neostáva. Ak ľudia budú dostatočne zarábať, nájdu si peniaze aj na knihu, či návštevu kina alebo divadla. Bohužiaľ, dnes na to jednoducho nemajú," zdôrazňuje niekdajšia majiteľka kníhkupectva. Ako ďalej priznáva, v krátkom čase stratila dvoch distributérov, ktorých tiež položila devätnásťpercentná daň. "Distributéri sú pre nás drobných predajcov spojovacím článkom medzi vydavateľstvami. Nedokázala som už zásobiť predajňu. Bola som v takej situácii, že som plátala jednu dieru za druhou. Čo sa týka predaja, v poslednej dobe nešla beletria, ak áno, tak iba veľmi málo. Bolo to už vyslovene o komercii. Najviac išli ženské romány. Občas sa objavili aj zákazníci, ktorí žiadali knihy pre náročnejšieho čitateľa, ale boli to svetlé výnimky. Dobre sa predávali konverzačné príručky, jazykové knihy, slovníky či kuchárske knihy, Nikdy sa neprestali predávať detské knihy. Beletria naozaj v poslednej dobe ustala. Bolo to vyslovene o tom, že ľudia zvažovali či si kúpia chlieb alebo knihu. Aj kedysi stála klientela začala postupne pokrivkávať. Predtým aspoň raz za výplatu prišli a kúpili si nejakú knihu. Mala som stálych zákazníkov a snažila som sa pri výbere knihy vždy dobre poradiť. Skončila som pred mesiacom, ale išlo to dolu vodou už dva predchádzajúce mesiace. Bola som úplne stratová a nestihla som pokrývať doslova ani osobné výdavky. Skončila som s dosť veľkými dlhmi a so všetkým , čo krach prevádzky obnáša. Najhoršie na tom je, že sa ma ľudia pýtajú čo sa stalo a každý to ľutuje. Niektorí aj zanadávajú, že tu v podstate už čo sa týka kultúry, nie je nič," priznáva B. Jančurová a na záver dodáva.
"Dnešná doba kníhkupectvám vyslovene nepraje. Ľudia si pomaly odvykli čítať a mládež zvlášť. Pritom kniha dáva čitateľovi trikrát viac. Človek si cibrí predstavivosť, slovo má v očiach a vie, ako sa píše a zoznamuje sa aj so slohovou stránkou textu. Možno sa dnes uživia iba veľké kníhkupectvá či supermarkety. Neviem si predstaviť, že by som mala robiť niečo iné, ale budem si musieť veľmi rýchlo zvyknúť, keďže mám rodinu a bez príjmu zostať nemôžem. Ale mám pocit, že iné robiť neviem, mám k tejto práci vybudovaný silný citový vzťah. Pevne verím, že sa niekedy situácia zmení a knihám a kultúre vôbec budú okolnosti viac naklonené. Je to veľká škoda a nevravím, to iba zo sentimentu."
Text k foto: B. Jančurová vo svojom kníhkupectve v čase, keď si ľudia ešte knihy dovoliť mohli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš