Demjánovi podarilo vystúpiť na najvyšší vrchol sveta, Mt. Everest. Žiaľ, vtedy 50-ročný "Juzek" Psotka už dole nezostúpil. Zostali tu po ňom skvelé výkony, zaujímavé cesty a jedno významné športové podujatie, ktoré nesie jeho meno. Memoriál Jozef Psotku slávil počas víkendu na Sliezskom dome vo Vysokých Tatrách jubilejnú "dvadsiatku".
"S myšlienkou na zrod memoriálu prišiel dlhoročný šéf Sliezskeho domu Klaudo Burger. Juzek totiž práve na Sliezskom dome trávil veľa času a dokonca v roku 1984 tu oslavoval svoju päťdesiatku," povedal šéf organizačného výboru Psotkovho memoriálu Laco Gancarčík. Ako dodal, pôvodne mal mať memoriál podobu skialpinistickej rallye, kombinovanej s dvadsaťkilometrovým lyžiarskym behom na tratiach v areáli na Štrbskom Plese. Napokon podujatiu doslova "prischla" podoba horského krosu. "Tento vysokohorský beh má základné atribúty horolezeckého tréningu, behanie do výšok na kyslíkový dlh a vytrvalostné zaťaženie dávajú dobrý predpoklad na aklimatizáciu do vysokohorského prostredia a zlepšovanie kondície," dodal L. Gancarčík. Ako poznamenal, aj preto bývajú účastníkmi preteku nielen samotní bežci, ale predovšetkým horolezci, horskí záchranári, chatári, vysokohorskí nosiči a skialpinisti. "Celý memoriál však nie je len o výkonoch, ale predovšetkým je príležitosťou spomenúť si na významné osobnosti nášho horolezectva. Po tragickom roku 1988 je memoriál venovaný aj pamiatke ďalších štyroch horolezcov, ktorí zahynuli po prelezení juhozápadnej steny Everestu: Jozef Just, Dušan Becík, Peter Božík a Jaro Jaško," povedal šéf organizátorov zo Slovenského horolezeckého spolku JAMES.
Práve na päticu obetí Everestu si zaspomínali pretekári aj na Symbolickom cintoríne. Okrem toho v programe jubilejného memoriálu bolo aj stretnutie účastníkov expedície Sagarmatha 1984, počas ktorej J. Psotka zahynul. "Juzek bol dušou športovec, vedel motivovať k výkonom aj ostatných," zaspomínal si jeden z jeho spolulezcov Vlado Launer. Pamiatke Jozefa Psotku bol venovaná aj večerná diaprojekcia z jeho poslednej himalájskej expedície.
Dvadsať rokov Psotkovho memoriálu pozitívne hodnotia športovci aj organizátori. "Možno budeme postupne hľadať iné formy či podoby memoriálu, ale nepredpokladám, že by sme tradíciu zrušili," uviedol L. Gancarčík. Za dvadsaťročnú aktívnu prácu pri organizovaní podujatia SHS JAMES ocenil štyri organizácie pamätnou medailou a ďalší piati ľudia dostali Zlatý odznak JAMESu. "Dvadsiaty ročník sa napriek vyslovene zlému počasiu s dažďom a snehom vydaril, zúčastnilo sa ho deväťdesiat pretekárov. Verím, že takúto popularitu si zachová." Ako ďalej spomenul šéf organizátorov, na podujatie finančne prispel aj slovenský premiér, pôvodne si chcel prísť aj zabehať, ale po košickom maratóne už účasť na vysokohorskom behu nepotvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš