jednotlivé školy. Reč o nich bola aj na stretnutí predsedov Základných organizácií OZ KOVO učňovského a stredného odborného školstva v Prešovskom a Košickom kraji. "Od posledných stretnutí nastal pozitívny posun v tom, že rozdiely v normatívoch na žiaka sa vyriešili. Zamestnanci škôl dostávajú osobné príplatky, ale horšie to je so zdrojmi na prevádzku škôl. Nevyriešilo sa ani objektívne prerozdelenie financií na vykurovanie podľa teplotných pásiem. Vládou určené vykurovacie obdobie na 190 dní je nesystémový krok," uviedol po rokovaní organizátor stretnutia, člen predsedníctva Rady OZ KOVO pre východ Slovenska Jozef Balica.
Zdôraznil, že neboli zohľadnené ani pripomienky riaditeľov škôl v súvislosti so zlepšením podmienok na odbornú výuku, ani sa nevyrovnali rozdiely v náročnosti nákladov na odborné učebne. Zhodne konštatovali, že rezortné ministerstvo venovalo málo pozornosti perspektíve odborných učilíšť a ich rozvoju. Už dnes sa ukazuje deficit profesií v čiernych remeslách, ako sú zvárači, či klampiari. Jednoducho strojárske a nástrojárske profesie. "Odráža sa to v praxi. Zamestnávatelia nás informujú, že v posledných rokoch im chýba kvalifikovaný personál. Úrady práce k nim posielajú ľudí po rekvalifikácii, ale niektorí zamestnávatelia ich nechcú prijať. Zvárač sa v kurze za tri týždne nemôže naučiť to, čo žiak učilišťa. Chýba tu akýsi prieskum potrieb trhu práce a zosúladenie s perspektívou odborných škôl."
Porovnávali tiež mzdový normatív na SOU so susedmi v Čechách. Kým u susedov je mzda na SOU o 200 korún nižšia ako je priemerná mzda v školstve, čo je 17 400 korún, u nás je to inak. Priemerná mzda slovenského učiteľa je 15 200 korún a deficit učiteľov SOU tvorí okolo 3-tisíc korún. Hovorili takisto o východiskách na rok 2005. Uvedomujú si, že sa vytvorila atmosféra boja o žiaka a v súčasnosti stredné školy v snahe naplniť kapacity vraj prijímajú aj žiakov, ktorí na to nemajú predpoklady. Riaditelia učilíšť im však nevedia ponúknuť lepšie podmienky. Naopak, keďže chýbajú zdroje na prevádzku, situácia sa stále zhoršuje. "O rok sa síce očakáva valorizácia normatívu na žiaka, ale zároveň sa predpokladá zvýšenie cien za energie. Treba o tom diskutovať. Veď ani teraz nie sú zvýšené náklady zohľadnené, čo sa odráža v problémoch s financovaním prevádzky. Na rokovaní rezonovala aj otázka rezervy, ktorú blokujú samosprávne kraje. Doteraz nikto nevie, akým spôsobom a kedy budú prerozdelené," dodal Balica.
Tento školský rok by sa mala doriešiť racionalizácia zariadení v súvislosti so znižovaním nákladov na prevádzku. Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré školy sa budú musieť vzdať svojich školských jedální, či internátov, ktoré nevedia finančne utiahnuť a hľadať pre svojich žiakov náhradné riešenia. To v konečnom dôsledku môže v budúcnosti ovplyvniť kredit jednotlivých škôl a odraziť sa na zníženom záujme o štúdium na nich.
Na našu otázku, čo očakáva od záverov tohto stretnutia reagoval, že sa budú usilovať aby sa zlepšila komunikácia medzi odbormi školstva samosprávnych krajov a OZ KOVO. Má takú predstavu, že by mali rokovať o možnosti mať svojho zástupcu v komisiách pre školstvo, vyjadrovať sa k racionalizácii školskej siete a k priznávaniu finančnej rezervy VÚC na východe SR. Tiež vo vzťahu k vyriešeniu dlhov z minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš