Spišskej Novej Vsi nie sú v Európe, podobne ako aj u nás na Slovensku, hlásené, ani v tomto roku by sme nemali zabúdať na očkovanie. "Momentálne máme na Spiši vyslovene iba jednotkové čísla týchto ochorení, pričom sú to väčšinou nachladnutia, ktoré by sa mohli podobať chrípke, ale chrípkou určite nie sú. Prvé ochorenia očakávame asi tak na prelome rokov, v januári a februári, i keď v súčasnosti je pohyb ľudí oveľa intenzívnejší, takže sa nedá jednoznačne vylúčiť zavlečenie chrípky aj mimo očakávaného obdobia," zdôraznila G. Ritterová.
Vírus chrípky mení svoje vlastnosti, preto by sme podľa nej nemali podceňovať pravidelné každoročné očkovanie v tzv. predchrípkovom období. To nás aspoň sčasti chráni pred pôsobením nových vírusov. "Vírus, keď už nestretne človeka, u ktorého by mohol vyvolať ochorenie, zmení jeden z dvojice povrchových antigénov, pričom sa snaží vyvolať nové ochorenie. Ak má človek vytvorené protilátky, tie vírusu nedovolia, aby bunku v tele napadol. Očkovacia látka funguje na takom princípe, že zo všetkých druhov vírusov, ktoré v poslednej dobe vyvolali ochorenie, sa v nej nachádza tá časť, ktorá najčastejšie vyvolala vo svete ochorenie. Preto sú v očkovacej látke zastúpené dva druhy chrípky A a jeden druh B chrípky. Vírus B chrípky nemení tak rýchlo svoje vlastnosti, ako vírus A. Ten je vyslovene agresívny. Proti časti vírusu sa človek môže chrániť pravidelným očkovaním a i keď ochorie, priebeh ochorenia nie je až taký dramatický," približuje epidemiologička.
Protilátky v tele človeka účinkujú asi tak do polroka po tom, čo sa dal zaočkovať. Preto sa podľa G. Ritterovej u malých detí odporúča očkovanie už v októbri. "U detí, dva týždne po tom, čo si telo vytvorí protilátky, je očkovacia látka účinná a dieťa by malo byť pol roka chránené proti chrípke. U staršieho človeka odporúčame očkovanie až v novembri. Starší človek si už nevytvorí dostatočné množstvo protilátok, aby ho chránili v priebehu polroka po očkovaní a počas mesiacov, kedy epidémia vrcholí," uvádza G. Ritterová.
Ako ďalej zdôrazňuje, starší ľudia sú v súvislosti s chrípkovými ochoreniami a ochoreniami horných dýchacích ciest oveľa viac ohrození aj tzv. pneumokokovými nákazami. "Ich sliznica na dýchacích cestách je viac opotrebovaná a hrozí nebezpečie, že na chrípku nastúpi bakteriálna komplikácia a vyvolá zápal pľúc. Chrípku očkujeme každoročne. Proti pneumokokovým infekciám je to každých tri až päť rokov. Môže sa očkovať v priebehu celého roka. Osoby staršie ako 60 rokov majú zo zákona nárok na toto očkovanie, ktoré hradí poisťovňa, ale nie všetci o tom vedia. Keď sa streptokokus dostane do organizmu, môže skomplikovať aj základné ochorenie, na ktoré starší ľudia trpia oveľa častejšie," dodáva G. Ritterová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš