riaditeľ MVDr. Tibor Garay, v minulom roku si spolu dve deti odviedli dva kanadské manželské páry. Tri deti sú dnes v Taliansku a jedno vo Francúzsku. V tomto roku si prišiel vybrať dieťa do ich detského domova aj manželský pár zo Švédska. Tri deti zase cestovali do Talianska. V týchto dňoch prebieha takzvaný osvojovací proces s ďalším talianskym manželským párom, ktorý si z Mlyniek odvezie dieťa. Na adopciu do zahraničia by mali ísť v blízkej budúcnosti ďalšie štyri.
V Detskom domove v Mlynkách je momentálne 56 detí do tri a pol roka, tridsať z nich je právne voľných. S niekoľkými výnimkami ide o opustené detí, ktoré sú rómskeho pôvodu. Ako vyplynulo z rozhovoru s riaditeľom, slovenské bezdetné páry sa poväčšine k adopcii takéhoto dieťaťa stavajú chrbtom. Zahraničným potencionálnym rodičom však pôvod vôbec neprekáža. „Prichádzajú k nám bez predsudkov a nemajú s tým žiadne problémy," upresnil. Podľa slov sociálnej pracovníčky Oľgy Melíškovej záujemcovia o adopciu uprednostňujú čo najmladšie deti a ide im predovšetkým o to, aby boli zdravé.
A ako taký adopčný kolotoč prebieha v praxi? Detský domov posiela zoznam právne voľných detí, o ktoré nemajú tuzemskí záujemcovia o adopciu záujem krajskému úradu a ten to podstúpi Centru pre medzinárodnú a právnu ochranu detí a mládeže. Záznam obsahuje napríklad informačný list o dieťati, videonahrávku, foto. „Centrum nám avízuje, kedy presne sa manželský pár dostaví a po ktoré dieťa. My chystáme živnú pôdu. Potencionálni rodičia nám pošlú hračky a list, v ktorom píšu niečo o sebe. Pošlú aj fotografie a opis svojho mesta či obce, kde bývajú a samozrejme aj domu. Ak majú doma nejaké zvieratko, tiež to napíšu v liste. My postupne dieťa na to pripravujeme, ukazujeme mu fotky, rozprávame sa s ním o tom, kam pôjde," popisuje začiatok T. Garay. Ako dodáva, prichádzajú k nim manželské páry z rôznych spoločenských vrstiev. Ide napríklad o majetnejších podnikateľov ale aj bežných ľudí, ktorí sú radovými zamestnancami.
Manželský pár, ktorý si chce adoptovať dieťa, niekoľko dní býva v Mlynkách a denne sa s dieťaťom stretáva. Ide o takzvanú interakciu. Potom súd rozhodne o predadopčnej dobe. Dieťa je potom sledované tamojšími úradmi aj v zahraničí.
Pracovníci detského domova hodnotia spomínané adopcie kladne. Dieťa, pri narodení ktorého chýbali dobré sudičky, dostáva šancu vyrastať v rodine a dostať v živote to, čo sa nedá nahradiť ničím - rodičovskú lásku. „Už jedenásť rokov pracujem ako sociálna pracovníčka a nestretla som sa s tým, že by dieťa odmietalo osvojenie. U nás sú tie najmenšie deti, nedá sa im preto ešte poriadne vysvetliť, o čo tu ide. Verím však, že v hĺbke srdiečka začínajú vnímať, čo sa vlastne deje," vysvetlila O. Melíšková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš