základných a stredných škôl na kolená nepoložila. Krízový odliv detí z CVČ nenastal. Otázniky však visia nad perspektívou financovania týchto zariadení.
"Zatiaľ je predčasné hovoriť o presných číslach. Zatiaľ ponúkame okolo 50 až 60 krúžkov, uvidíme, či budú všetky naplnené. Podľa predbežných prihlášok však registrujeme o tridsať detí viac ako v minulom školskom roku," uviedla riaditeľka CVČ v Poprade Drahomíra Gavurová. Ako dodala, predbežný nárast počtu detí si vysvetľuje aj presťahovaním CVČ na sídlisko. "Odišli sme z centra mesta a tým sme prišli napríklad o stredoškolskú mládež, na druhej strane nám však pribudli deti zo sídliska," dodala riaditeľka. V súvislosti s otváraním záujmových krúžkov priamo v základných školách poznamenala, že až čas ukáže, či to bol správny krok. "Oproti školám, ktorým zostali vzdelávacie poukazy, sme v tej nevýhode, že u nás sa za krúžkovú činnosť platí, rodičia sa na nákladoch za činnosť podieľajú zhruba dvadsiatimi piatimi percentami, vychádza to ročne od 200 do 500 korún. Uvidíme, čo to urobí," povedala riaditeľka.
Približne rovnaký počet ako vlani majú aj v CVČ vo Svite. "My sme sa snažili už vopred chodiť do škôl a vysvetľovať princíp poukazov, takže mnohé sa nám vrátili," uviedla riaditeľka Nadežda Kumorovitzová. Vo Svite by v 19 krúžkoch malo pracovať 193 detí, najviac už tradične v počítačových, jazykových a výtvarných odboroch, k nim pribudli aj tri nové športové krúžky.
Prístupom škôl ku vzdelávacím poukazom neboli nadšení v CVČ v Starej Ľubovni. "Nedá sa to zovšeobecniť, ale žiaľ, sú aj školy s nekorektným postupom, niekde deťom poukazy do rúk nedali a ovplyvnili tak ich možnosť slobodného výberu krúžkov," naznačila Monika Dušeková zo staroľubovnianskeho CVČ. Dramatický pokles počtu detí tu nezaznamenali, ale z približne 580 žiakov bude len 160 s poukazmi. Pracovať budú v tridsiatich siedmich krúžkoch, najväčší záujem je o plávanie, tanečno-pohybové aktivity a krúžky, ktoré základné školy nestihli zriadiť.
Negatívne skúsenosti s návratnosťou vzdelávacích poukazov majú aj v kežmarskom CVČ. "Boli sme pripravení, že školy otvoria vlastné krúžky, nechápali sme to ako konkurenciu, ale nečakali sme, že deti budú musieť takmer "povinne" navštevovať aj dva - tri krúžky v škole, tým pádom už im nezostanú ani fyzické sily na ďalšie aktivity u nás," uviedol riaditeľ CVČ v Kežmarku Ladislav Kalasz. Najväčší problém s kauzou vzdelávacích poukazov vidí v tom, že krúžková činnosť detí v mnohých školách sa končí okolo tretej popoludní. "Čo tým žiakom potom zostáva? Opäť iba ulica, my tu síce sme, ale oni už majú krúžkov dosť, sú preťažení," uviedol. Za rozumnejšie by považoval, keby školy, ktoré narýchlo vytvorili veľký počet záujmových krúžkov, na ktoré získajú financie práve vďaka vzdelávacím poukazom, upravili aj čas týchto mimoškolských aktivít. "Napokon to skončí tak, že školy budú štatisticky vykazovať deväťdesiatpercentnú naplnenosť záujmových krúžkov, nás zrušia a deti v konečnom dôsledku zostanú opäť na ulici. Myslím, že to sa úplne míňa so základným poslaním krúžkovej činnosti," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš