priestoroch po tom, čo sa dva roky tiesnila so stredoškolákmi na pôde Strednej zdravotníckej školy (SZŠ) v Prešove. V súčasnosti má na dvoch študijných odboroch cez 500 študentov. Ide o akreditované študijné programy ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia v dennej aj externej forme.
Už 12. októbra sa uskutočnia prijímacie pohovory na dva novoakreditované odbory a to dentálna hygiena a fyzioterapia. Zaujímalo nás preto, koľko študentov plánujú prijať do prvého ročníka. "Čo sa týka odboru dentálnej hygieny, ktorú máme ako jediná fakulta, do prvého ročníka prijmeme na dennú formu maximálne desať študentov a 15 na externú. Na odbor fyzioterapeut maximálne 25 prvoročiakov na dennú formu, lebo ide o štúdium náročné na praktické zručnosti a zatiaľ nemáme dobudovanú sieť odborných učební. Tie by mali byť ukončené do konca novembra," povedala nám dekanka FZ PU Anna Eliášová.
Smerovanie fakulty je odborne prispôsobené kritériám platným v EÚ a teda aj absolventi by mali mať lepšie uplatnenie na európskom trhu práce. Od vzniku FZ sa odbúral problém týkajúci sa toho, že absolventi SZŠ mali vysvedčenie o všeobecnom zdravotníckom vzdelaní bez špecifickej odbornosti. Ich kvalifikácia nebola vo svete akceptovaná bez problémov. Dekanky sme sa preto opýtali, či sa absolventi FZ ako bakalári lepšie uplatnia na trhu práce. "Ošetrovateľky a pôrodné asistentky patria medzi regulované povolania, preto sme museli splniť náročné kritériá teoretické, no aj praktické na klinických pracoviskách fakultnej nemocnice. Ak sa pýtate na to, áno, ich diplom je platný v EÚ. Pravdu povediac, bojíme sa, aby ich odliv nebol priveľký a aby sme nevzdelávali personál pre nemocnice v zahraničí. Už vlani sa s nami kontaktovali nemocnice z Holandska, Švajčiarska, Nemecka, ktoré prejavili záujem, aby tam naše absolventky prišli pracovať."
Zaujímali sme sa tiež o výberové konania na miesta prednostov piatich novozriadených kliník vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove. Ide o kliniku urológie, stomatológie, druhú internú kliniku, ďalej o kliniky ortopédie, resuscitácie a anesteziológie. Po ich konštituovaní vzniklo 11 kliník, kde sa môžu študenti FZ PU prakticky vzdelávať. Podľa dekanky Eliášovej na pozície prednostov sa prihlásili ľudia, ktorí spĺňali podmienky dané zákonom. Mimochodom, mimo príslušnej medicínskej špecializácie musia mať aj vedecko-akademický titul. "Už tento týždeň budeme s riaditeľom Petrom Birošom pracovať na menovacích dekrétoch pre prednostov. Je to proces, ktorý sa musí dodržať. Prednostovia budú pracovať na klinikách, aj učiť na našej fakulte."
Dodávame, že fungovanie kliník je zatiaľ postavené na vzájomnej dohode medzi FZ PU a FNsP. Ťarchu nákladov zatiaľ znáša fakultná nemocnica a praktické vyučovanie je vecou refundácie zmluvne podložených dohôd s FZ PU.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš