Komisie Mestského zastupiteľstva v Prešove na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. Zriadenie takejto komisie, skúmajúcej prípadné konflikty záujmov, je povinné zo zákona. Kľúč k zloženiu komisie je taký, že zastúpenie v nej by mala mať každá politická strana či hnutie, ako aj prípadný zástupca nezávislých kandidátov. Predložený návrh obsahoval mená siedmich poslancov za členov komisie: Katarína Ďurčanská (KDH), Milan Berdis (SDĽ), Štefan Vaško (ANO), Jozef Kužma (DS), Juraj Hurný (SDKÚ), Štefánia Andraščíková (Smer) a Ivan Benko (NEKA). Mená predsedu a sekretára komisie v návrhu boli „vybodkované", teda sa mali doplniť v priebehu rokovania. Z rozpravy však jasne nevyplynuli. Naopak. Na pôde mestského zastupiteľského zboru sa strhla pomerne ostrá diskusia.
Poslanec Juraj Bujdosó (SDKÚ) navrhol za predsedu novej komisie svojho kolegu z opozície Juraja Hurného. Klub KDH navrhol svoju členku Katarínu Ďurčanskú a poslanec Milan Berdis (SDĽ) navrhol za sekretára komisie nezávislého poslanca Ivana Benka, člena klubu HZDS-SDĽ. Po prestávke na poradu poslaneckých klubov, ktorú navrhol predseda klubu opozičnej štvorkoalície ANO, DS, SDKÚ, Smer Štefan Vaško, vyšla návrhová komisia s menom predsedníčky Kataríny Ďurčanskej a sekretára Ivana Benka. Tento návrh bol pri hlasovaní úspešný. To pobúrilo opozíciu. „Opozícia si nemôže plniť svoju funkciu. Už pri kontrolórovi ste nám to spravili a teraz opäť," povedal Jozef Kužma a pritvrdil: „Nepodporíme vám žiaden zákon, keď sa takto budete s nami hrať. Zdá sa mi neférové, že nikto z opozície nie je na týchto miestach."
Poslanec Berdis oponoval: „Ponúkali sme, aby pozícia sekretára patrila vám. Predpokladali sme, že väčšina vašich poslancov nebude mať pre pracovnú vyťaženosť záujem o predsednícky post." Šéf opozície Vaško spresnil, že „o post sekretára sme nemali záujem, mali sme záujem o post predsedu".
Do toho K. Ďurčanská podotkla, že komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov musí byť zriadená zo zákona k 1. 10. a v nej má mať miesto každá politická strana. Zdôraznila, že zákon nehovorí, dokedy musí byť ustanovená. Podľa jej slov neprináša predsedníctvo v tejto komisii nič iné, než povinnosti. Hlavné argumenty opozície zhrnul J. Kužma: „Nejde o politické rozhodnutie, ale o demokratický princíp. Je svätým právom opozície kontrolovať primátora a koalíciu... Nám nie je jedno, či je predseda tejto komisie z koalície, alebo z opozície. Ide o jednu z veľmi dôležitých komisií, možno dôležitejšiu, než je finančná komisia. Myslím, že treba sprísniť kontrolu nad samosprávou."
Následne skonštatoval, že sa vzdáva členstva v komisii za DS. Nasledovali ho opoziční kolegovia Hurný, Vaško a Andraščíková. Nasledovala ďalšia porada predsedov poslaneckých klubov. Po nej došlo k schvaľovaniu ďalších bodov uznesenia. Štyria opoziční poslanci stiahli svoje stiahnutia z komisie a nechali sa do nej zvoliť, spolu s troma koaličnými poslancami.
Zastupiteľstvo ďalej uznesením žiada vypracovať rokovací poriadok komisie. Kľúčovým bodom bolo zvolanie prvého zasadnutia komisie, ktoré podľa uznesenia má zvolať nie predsedníčka Ďurčanská, ale vedúci odboru vnútornej správy Jozef Smetana. Má na to čas do konca tohto mesiaca. Dá sa predpokladať, že - pokiaľ to umožní nový rokovací poriadok komisie - zvolí si zo svojho stredu predsedu. To by pravdepodobne znamenalo, že opozícia prehlasuje (4:3) mestskú koalíciu a Katarínu Ďurčanskú na predsedníckom poste vystrieda Juraj Hurný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš