prešovskú samosprávu, ktorá mala v pláne na Vydumanci vybudovať útočisko pre chronických neplatičov z mesta. Prisťahovalci na Vydumanci žijú už viac ako rok. Mestská polícia ich improvizované príbytky v minulosti zlikvidovala. Rómov však ticho v lesíku na Vydumanci zakaždým pritiahne späť. Zo svojho sídla vyrážajú každé ráno do Prešova i okolia zháňať peniaze. Včera ráno sme pred improvizovaným prístreškom z dreva, papiera a umelej hmoty našli šesťčlennú skupinu zberačov železného šrotu. Chcú v ňom prežiť aj zimu. Svoje sídlo na Vydumanci udržujú v čistote. Vedia, že len v tom prípade budú môcť ostať. Vodu na varenie a umývanie čerpajú z blízkeho potoka.
„Žije nás tu asi desať, keď niekto príde na návštevu, tak viac. Žena odišla ráno do mesta, aby deťom kúpila nejaké veci do školy," povedal nám najstarší člen skupiny osídlencov, 44-ročný František Pokuta s trvalým pobytom vo Svinnej. „Tu je nám lepšie, v osade sú samé bitky a hádky. Človek sa nechce dostať do konfliktu, tak radšej žije v lese." Rovnaký dôvod na bivakovanie v prírode uvádzali všetci.
„Tu je pokoj a mám blízko aj do práce. Nechcem bývať v osade," pridal sa čerstvo zobudený 22-ročný Emil Giňa. Už dva mesiace pracuje u živnostníka neďaleko vydumanského táboriska. „Som vyučený automechanik. Za 1500 korún mesačne u neho každý deň robím. Okrem toho si môžem odniesť staré železo do šrotu," hovorí. Emil nebol nikdy súdne trestaný. „Načo budem kradnúť, keď si za deň nazbieram železo za 500 korún," povedal. O rok starší Martin Lacko má skúsenosť s krádežou vlámaním, odhalením aj väzením. „Už kradnúť nebudem," dušuje sa. Staré železo vynáša viac a bez rizika.
Noví obyvatelia Vydumanca zbierajú železo. Vidieť ich po Prešove, v okolitých obciach, lesoch a lúkach. Kusy kovov vedia vyloviť aj z potokov a riek. „Robia všeobecne prospešnú ekologickú činnosť," povedal na margo zberačov z Vydumanca výkupca druhotných surovín v Prešove. Emil a Martin do šrotu včera priviezli 243 kilogramov starého plechu a 14 kilogramov hliníka v celkovej hodnote 1150 korún. Za týždeň skupiny zberačov prinesú aj päť ton kovu. Nikto z nich sa neodváži odpredávať ukradnuté kusy. Vtedy zberne spolupracujú s políciou.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš