odchádzajú za dobrou pracovnou príležitosťou, alebo je motívom odchodu nedostatok bytov. Tento rok už počet trvalo žijúcich obyvateľov mesta Vysoké Tatry klesol pod hranicu piatich tisíc. Pred pätnástimi rokmi tu žilo o poldruhatisíc ľudí viac.
"Priemerný vek Tatrancov je síce 40 rokov, ale najsilnejšiu kategóriu tvoria ľudia vo veku 51 až 60 rokov, nasledujú 41 až 50-roční a štvrtú najpočetnejšiu skupinu tvoria ľudia vo veku nad 65 rokov," upresnila najaktuálnejšie štatistické údaje Eva Petrenková z Mestského úradu Vysoké Tatry.
Vo všetkých mestských častiach žije spolu 656 ľudí starších ako 65 rokov, kým obyvateľov 26 až 30-ročných jen len 379. K začiatku októbra úrad registroval 4 913 trvalo žijúcich obyvateľov. "Pri sčítaní v roku 2001 tu žilo ešte 5 407 ľudí, každý mesiac však postupne registrujeme úbytok a od apríla sme klesli pod hranicu piatich tisíc," dodala matrikárka.
Kým sa napríklad v roku 2000 do Tatier prisťahovalo 220 ľudí a odsťahovalo 19, tento rok sa bilancia otočila. Do Tatier sa k trvalému pobytu prihlásilo 50 ľudí, ale odsťahovalo sa 264. Podobne nevýhodný je aj pomer počtu narodených detí a počtu úmrtí.
"Samozrejme, že mladí utekajú. Nemajú kde zostať a z peňazí, ktoré by tu zarobili, si nedokážu kúpiť byt. Veď za dvojizbový byt v Tatrách už pýtajú aj dva milióny korún, ako si to má mladá rodina dovoliť," pýta sa jeden z Tatrancov. Nepotvrdil, že by bytov v Tatrách bolo málo. "Len sú v zlých rukách. Väčšinu z tých nových, nadstavbových, obsadili cudzí zo vzdialených miest, či už z Bratislavy, z Čiech, prakticky z celého Slovenska. Ukážu sa tu raz za čas, na víkend, alebo ich prenajímajú. A naše deti musia z Tatier utekať, lebo nemajú šancu, že si tu raz nájdu strechu nad hlavou," skonštatoval.
Tatranci nemajú "prisťahovalcov" veľmi v láske. "Doplácame na nich, keď už nič iné, aspoň by sa mohli prihlásiť na trvalý pobyt a poctivo platiť za odvoz smetí," nechali sa počuť obyvatelia jednej zo sídliskových bytoviek. Máloktorí z mimotatranských majiteľov bytov sa však odhodlá k zápisu na trvalý pobyt, niektorí s ním kalkulujú, len ak potrebujú vybaviť výhodnejšiu kartu na parkovanie.
Nemilú demografickú krivku a súhrnné štatistické údaje nevníma optimisticky ani vedenie mesta. To už dávnejšie avizovalo, že má v úmysle zriadiť Dom opatrovateľskej služby. Má byť určený pre opustených dôchodcov, o ktorých sa nemá kto postarať. Tento krok však v zásade bytovú otázku mladých nevyrieši. Impulzom k zmene má byť výstavba dvoch bytoviek, v ktorých by dostali šancu najmä domáci obyvatelia. "Majú to byť nájomné byty, s tým, že mesto ich bude prenajímať predovšetkým ľuďom, ktorí v Tatrách aj pracujú. Budú rôzneho štandardu, tak, aby si nájom mohli dovoliť aj mladí ľudia, jednoducho, budeme vychádzať z reálnych príjmov," povedal viceprimátor Igor Plučinský.
Zatiaľ však majú bytovky len "papierovú" podobu. "Nevidím problém v technickej realizácii, veľa času však zaberie vybavenie stavebného povolenia," podotkol viceprimátor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš