biskupstvo v Prešove. Od 1. júla 1998 realizujú projekt Resocializačný systém "Cesta k domovu". V štyroch zariadeniach poskytujú starostlivosť v zmysle zákona o sociálnej pomoci.
Sociálne centrum poskytuje ambulantnú formu pomoci, nocľaháreň Archa je zase sociálny útulok, ktorý poskytuje prístrešie a uspokojenie základných ľudských potrieb. Dom Charitas je špecializované zariadenie pre doliečovanie závislých od alkoholu, liekov, gamblerov alebo narkomanov a Domov nádeje je kombinované zariadenie chráneného bývania a resocializačného strediska pre tých, ktorí resocializáciu ukončia v Dome Charitas alebo podobných zariadeniach na Slovensku. Garancia ubytovania v Domove nádeje je minimálne rok, aby si klienti našli trvalé uplatnenie v spoločnosti. Charita však ďalej týmto ľuďom pomáha ambulantne v sociálnom centre. Poskytujú aj doplnkové služby, vydávaním časopisu Cesta a vedením klubu Kahan, pre všetkých, ktorí majú problém so závislosťou od návykových látok a nemusia byť vedení v resocializačnej sieti charity. Súčasťou projektu je i externá spolupráca charity s odbornými i praktickými lekármi, kňazom, právnikom a podobne. V najbližšom čase chcú otvoriť školiace stredisko pre študentov Katedry vzdelávania dospelých a sociálnej práce na Filozofickej fakulte PU a tiež agentúru podporovaného zamestnávania pre klientov projektu.
Projekt č. 12
"Sociálnych problémov v súčasnosti pribúda, životná úroveň viacerých skupín obyvateľstva sa stále viac približuje k hraniciam chudoby. Vznikajú problémy s nezamestnanosťou, čoho dôsledkom môže byť aj to, že človek nie je schopný riešiť svoju situáciu, nachádza sa v stave beznádeje a siaha po poháriku, liekoch a podobne. U mladých ľudí je to aj inak, že nenachádzajú doma pochopenie a hľadajú útechu niekde inde. Tak sa dostávajú buď k alkoholu, automatom alebo návykovým látkam. Samozrejme sú aj takí, ktorým to jednoducho chutí. Ciest, ktorými sa ľudia dostanú k závislosti a neskôr k bezdomovstvu je veľa. Naspäť je iba jedna. A na tú sa im snažíme dopomôcť našim komplexným prístupom," hovorí Peter Valiček z Gréckokatolíckej diecéznej charity v Prešove.
V objekte charity Pod Táborom, kde sídli sociálne centrum, nocľaháreň Archa a Domov nádeje je v súčasnosti elektrický ohrev vody, ktorý je finančne veľmi náročný. Charita sa teda rozhodla nahradiť ohrev za plynový. "Chceme tak ušetriť prostriedky na bežnú prevádzku, ktoré by sme mohli použiť na zlepšenie služieb v týchto zariadeniach. Návratnosť projektu predpokladáme do dvoch rokov." Dve tretiny nákladov dokáže charita nájsť z vlastných zdrojov. Veľmi by im pomohla na vykrytie zvyšku nákladov pomoc mecenášov. Ich služby využíva denne do stovky ľudí. "Len nocľaháreň má kapacitu 53 lôžok, Domov nádeje 20 miest. V kartotéke ambulantnej zložky je vyše tisíc ľudí. Zariadenia sú využité naplno, ale vždy sa to voľné miesto nájde, ak je nejaký problém," dodal P. Valiček, ktorý vidí veľký úspech a potrebu charity aj v tom, že "v Dome Charitas, kde sa doliečujú závislí ľudia, za posledné dva roky sa nám 40 percent klientov drží. Buď postúpili do Domova nádeje alebo sa vrátili domov, či odišli na privát."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš