Ľudia im nevadia, naopak, radi sa "prikmotria" do ich tesnej blízkosti a "žobrú" zvyšky jedla. Turistov však informačné panely dostatočne upozorňujú, že kŕmenie líšok nie je práve najvhodnejšou formou, ako by sa pri kontakte s nimi mali správať.
"Líšky sa narodili niekedy na jar a oficiálne sme ich pohyb v sprievode matky zaznamenali v polovici júna. Kým boli líšťatá malé, pohybovali sa spolu s matkou, teraz sa dá pozorovať, ako sa postupne osamostatňujú a rozširujú si pole pôsobnosti, hľadajú vlastné teritórium," uviedol strážca prírody Správy tatranského národného parku Miro Brezovský.
Podľa jeho slov je Skalnaté pleso s nadmorskou výškou 1 751 metrov pre líšku prirodzeným biotopom. "Nemyslím si, že je to výnimočné, sú dokonca pozorovania, že stopy líšky sa našli aj hore na hrebeni. Podľa všetkých indícií majú tento rok zrejme líšky akýsi populačný boom, aj dole v osadách sa častejšie vyskytujú prípady zrážok s autami," poznamenal strážca prírody.
Podľa jeho slov práve rozšírenie počtu líšok môže mať za následok, že svoje teritórium presúvajú do vyšších polôh. Ako ďalej dodal, prítomnosť líšok v oblasti Skalnatého plesa za problém nepovažuje, horšie je, že sa pohybujú v turisticky silne atakovanej oblasti. "Je to však po prvý raz, čo sme oficiálne zaznamenali výskyt mláďat tak vysoko. Spolu s agentúrou Dancy sme vyrobili informačné tabule, aby sme turistov upozornili, ako sa majú správať. Stretol som sa tu s rôznymi prípadmi, od ľudí, ktorí po líškach hádzali kamene až po turistov, ktorí ich chceli hladiť, či kŕmiť ich z ruky," zhrnul svoje poznatky z leta.
Zdôraznil, že ochranári ľudí upozorňujú, aby líšky nekŕmili. "Sú to líščie mláďatá, potrebujú sa naučiť loviť, veď sú predátormi. Ak ich ľudia naučia na jedlo z ruky, nebudú mať veľkú šancu na samostatné prežitie v prírode," vysvetlil dôvody zákazu kŕmenia. Spomenul tiež, že líšky nie sú nebezpečné.
Výskyt dvojice líščích mláďat na Skalnatom plese monitorujú aj ochranári živočíšnej ríše zo Štátnych lesov TANAPu. "Pôvodne sme uvažovali o ich odchyte, ale zatiaľ len sledujeme ich správanie. Uvidíme, ako sa adaptujú, možno budú opatrnejšie a nájdu si svoje teritórium," povedal Jozef Kováč z odboru starostlivosti o tatranskú živočíšnu ríšu Štátnych lesov TANAPu. Ako naznačil, ak by líšky začínali prejavovať problémové správanie, do úvahy pripadá žiadosť o povolenie na odchyt. Zatiaľ je táto téza len v rovine teórie, prax ukáže, či bude potrebné premeniť ju na realitu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš