a po košickom Dóme sv. Alžbety druhý najväčší v rámci Slovenska. Stavba zo 14. storočia sa teší aj v súčasnosti veľkému záujmu zahraničných i slovenských turistov a dielo Majstra Pavla tu chodí obdivovať rok čo rok viac a viac návštevníkov.
Podľa slov vedúceho Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Ivana Tkáča je možné samotné reštaurátorské práce na kostole rozdeliť na tri hlavné etapy. Prvou sú práce v interiéri kostola, kde sa realizuje obnova Oltára Narodenia, ktorého súčasťou je aj súbor sôch od Majstra Pavla.
"Tieto práce sa realizujú komplet v našich ateliéroch. Prebiehajú celý tento rok a ukončené by mali byť v decembri tohto roku. V súčasnosti po doriešení určitých názorových problémov medzi vlastníkom a pamiatkovým úradom ohľadne dlažby v kaplnke, kde má byť osadený oltár, začneme s montážou architektúry Oltára Narodenia. Samotný exteriér môžeme rozdeliť do zvyšných dvoch rovín. Ide o práce na južnom nároží, ktoré boli ukončené vlani. Tento rok sme dokončili priľahlú balustrádu," hovorí I. Tkáč.
Najväčšiu časť obnovy tvorí tretia etapa, ktorá v sebe zahŕňa práce na veži kostola. V minulom roku začali s prvou tretinou veže. V tomto roku v nich reštaurátori pokračovali výmenou kamenných prvkov a osadením nových vysekaných kamenných prvkov i lôžkovaním kamennej hmoty. Práce pokračovali podľa slov I. Tkáča tak, ako boli pôvodne dohodnuté. "Objem prác, ktorý sa má ukončiť v tomto roku, bude realizovaný," dodáva.
Dokončenie reštaurátorských prác v súčasnosti závisí od objemu finančných prostriedkov. V súčasnosti reštaurátori rokujú o financiách aj s mestom. "Bolo by dobré, keby to bolo do konca roku 2006 hotové. Tieto otázky treba čo najskôr uzavrieť, aby sme mohli plynulo pokračovať v ďalšom reštaurovaní," vysvetľuje I. Tkáč.
Od roku 1996 sa darí získavať financie na nákup kamennej hmoty. Reštaurátori si teda prajú, aby bolo možné aj počas zimných mesiacov realizovať v ateliéroch kamenné práce týkajúce sa zvyšnej časti veže kostola a aby sa v jarných mesiacoch budúceho roka mohlo začať s ich osadzovaním.
"Ak by sme tento termín premeškali, dá sa povedať, že by sme stratili kamenársky rok. Nechceme v čase, keď máme už kamenné prvky osadzovať, začať iba s ich sekaním. Bola by to strata a škoda aj pre tento kostol. Preto verím, že v priebehu októbra sa všetky veci dotiahnu tak, aby sme mohli viac ako úspešne pokračovať," vysvetlil vedúci oblastného reštaurátorského ateliéru
Tento rok sa podľa jeho vyjadrení objem reštaurátorských prác odvíja od programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom, ktorý nahradil fond Pro Slovakia.
"Bohužiaľ, nejde to ideálne, v súčasnosti ešte mnohí nemajú zmluvy s ministerstvom kultúry, ale uvidíme, čo všetko bude nakoniec dotiahnuté do konca. Mnohí započali takéto práce na základe prísľubových listov, že financie dostanú, ale niektorí toto riziko nepodstúpili. Takže rozsah celej reštaurátorskej činnosti našich ateliérov bude známy až v decembri," dodáva I. Tkáč.
Investorom rekonštrukcie Kostola svätého Jakuba je aj mesto. Primátor Miroslav Čurilla tvrdí, že finančné krytie nákladov na obnovu kostola sa zatiaľ mestu darí zabezpečovať z mimorozpočtových zdrojov, nie z rozpočtu mesta. Aj keď, ako hovorí, v budúcom roku, aj keď nie veľkou mierou, mesto zrejme na kostol prispeje.
"Rekonštrukcia veže je najnáročnejšou časťou. Rokovali sme aj s reštaurátormi a aj my máme záujem túto fázu obnovy pamiatky urýchliť. Veríme, že do konca roka 2006 sa nám to podarí. Myslím, že po tejto náročnej obnove veže to už pôjde rýchlejšie a práce na kostole už nebudú ani finančne tak náročné," uviedol M. Čurilla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš